Trwa ładowanie...
d2wqkhc

Armia USA buduje w Polsce bazę za ponad 3 miliardy złotych. Pierwsza część już gotowa

Marynarka Wojenna USA poinformowała o oddaniu do użytku bazy dla systemu przeciwrakietowego w Redzikowie. Na razie jest to pierwszy człon instalacji, obejmujący głównie budynki administracyjne. Część militarna ma powstać do 2022 roku.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Armia USA buduje w Polsce potężną bazę. Pierwsza część oddana do użytku
Armia USA buduje w Polsce potężną bazę. Pierwsza część oddana do użytku (Facebook)
d2wqkhc

Marynarka Wojenna USA ogłosiła oddanie do użytku pierwszej części bazy US Navy w Redzikowie. Ceremonie związane z otwarciem tak zwanej infrastruktury towarzyszącej odbyły się 3 września. W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele strony amerykańskiej i polskiej.

- W nadchodzących latach Redzikowo odegra kluczową rolę w obronie Europy - mówił podczas ceremonii otwarcia admirał Scott Gray.

Wśród oddanych do użytku obiektów znalazły się biura administracyjne, budynek wielofunkcyjny z kwaterami i punktami gastronomicznymi, budynki ochrony i robót publicznych, magazyn, nowoczesna remiza oraz obiekty sportowe (w tym boisko do baseballa). Infrastruktura zapewni niezbędne wsparcie dla ponad 200 amerykańskich żołnierzy, pracowników cywilnych Departamentu Obrony USA oraz wykonawców, którzy będą pracować przy dalszym etapie rozwoju instalacji.

d2wqkhc

Zobacz też: US Navy odtajnia nagrania UFO i potwierdza ich autentyczność

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Czytaj także: USA. Bomba nowej generacji przetestowana. Ma zastąpić amunicję kasetową

d2wqkhc

Oddanie do użytku najważniejszej części, czyli instalacji amerykańskiej obrony przeciwrakietowej Aegis Ashore AAMDS planowane jest na 2022 rok.

Docelowo na terenie bazy znajdą się m.in. radar kierowania ogniem, budynek stacji radiolokacyjnej, stanowiska dowodzenia, kontroli i łączności Aegis oraz uniwersalne kontenerowe wyrzutnie pocisków przechwytujących.

Baza w Redzikowie będzie drugą tego typu amerykańską instalacją w Europie. Pierwotnie koszt jej budowy został wyceniony na 748 mln dolarów (2,78 mld zł), jednak wzrósł o 13 procent, przez co wyniesie finalnie 844 mln dolarów (3,14 mld zł).

Zobacz także: Nowa broń hipersoniczna. Armia USA zapowiada pierwsze testy

d2wqkhc

Podziel się opinią

Share
d2wqkhc
d2wqkhc
Więcej tematów