Trwa ładowanie...
d3wyqjd

Plastik jest wszędzie? Tak. Teraz znaleziono go nawet w deszczu

Analiza wody deszczowej pobranej w okolicy Gór Skalistych pokazała, że znajduje się w nich "tęcza" plastikowych włókien. Odkrycie to rodzi pytanie ile tego rodzaju tworzywa, znajduje się, bez naszej wiedzy, we wszystkim wokół nas - w wodzie, powietrzu i żywności.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
"Tęczowy" plastik pod mikroskopem
"Tęczowy" plastik pod mikroskopem (United States Geological Survey)
d3wyqjd

W obliczu tych badań, zespół The Weather Girls zaśpiewałby raczej "Its Raning… Plastic". Zresztą tak właśnie Gregory Weatherbee, który odkrył kawałki plastiku w deszczówce, zatytułował raport ze swojego badania.

Jego odkrycie było zupełnie przypadkowe, bo próbki zbierał w celu analizy wody pod względem zanieczyszczenia azotem.

Tęcza z plastiku

Próbki deszczowej wody, zebrane w Górach Skalistych, pod mikroskopem ujawniły zaskakującą zawartość – wszelakiego koloru włókna, koraliki i odłamki.

"Tęczowy" plastik, znaleziony pod mikroskopem, w wodzie deszczowej pobranej z okolic z Gór Skalistych. United States Geological Survey
"Tęczowy" plastik, znaleziony pod mikroskopem, w wodzie deszczowej pobranej z okolic z Gór Skalistych. (United States Geological Survey)

Mimo, że znalezisko jest przypadkowe to nie powinno ono dziwić wobec innych, wcześniejszych badań, które pokazywały już obecność mikroplastików we francuskich Pirenejach, głębinach oceanów, jeziorach i rzekach oraz wodach podziemnych.

It’s Raining Plastic

Sherri Mason, badaczka mikroplastików, skomentowała sprawę plastikowego deszczu na łamach portalu "The Guardian". Według niej, źródłem tego zjawiska jest to, że 90% odpadów z tworzyw sztucznych nie jest poddawana recyklingowi. Zamiast tego, powoli ulegają degradacji na coraz mniejsze kawałki, które dostają się do atmosfery. W końcu, tą drogą, znajdują się w deszczu i zbiornikach wodnych.

d3wyqjd

Inny badacz, Stefan Krause z Uniwersytetu Brimingham, dodał, że o ile naukowcy od dekad badają zanieczyszczenie plastikiem oceanów, to zanieczyszczenie ich może stanowić tylko 1% całości zjawiska. Badacze nie mają dużej wiedzy na temat ilości plastiku w słodkiej wodzie i powietrzu.

Ale rzeczywistość może nie być tak kolorowa jak sam plastik.

Plastikowy posiłek

Skoro mikrocząsteczki plastiku znajdują się wszędzie wokół nas, także w wodzie, nieuniknionym jest to, że oddychamy plastikiem, jemy plastik i pijemy plastik – i to już od urodzenia. W obliczu tych faktów trudno stwierdzić jak bardzo nasza żywotności i zdrowie mogłyby być inne, gdyby plastik nie był częścią naszego środowiska i gdybyśmy nie wchłaniali jego małych dawek przez lata.

d3wyqjd

O komentarz, na temat wpływu wchłanianego plastiku na nasz organizm, poprosiliśmy Hannę Stolińską-Fiedorowicz, dietetyczkę kliniczną, absolwentkę Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego:

"Generalnie wszystko, co zostało dopuszczone do sprzedaży, do spożycia przez ludzi, musi być bezpieczne dla naszego zdrowia. Jednak faktycznie używamy wiele produktów, które pakowane są w plastik. Szczególnie podgrzewanie oraz przechowywanie takich produktów, może powodować migrację związków z plastiku do pożywienia. Dobrym przykładem jest tutaj zabieranie butelki z wodą na plażę."

"Związki te przez lata kumulują się w organizmie i mogą być nawet potencjalnie rakotwórcze. Przy osłabieniu organizmu, małe dzieci czy osoby starsze, mogą być szczególnie wrażliwe i odchorowywać tę kumulację w postaci problemów żołądkowo-jelitowych oraz alergii które stają się plagą w obecnych czasach." - podsumowała ekspertka.

Musimy więc pogodzić się z tym, że plastik stał się stałym elementem środowiska, czymś co nieuchronnie wpływa na nas samych i jest to konsekwencja naszych własnych działań. Czas sięgnąć po rozum do głowy i ograniczać użycie najabrdziej toksycznych rodzajów plastiku, wszędzie gdzie to tylko możliwe.

d3wyqjd
d3wyqjd

Podziel się opinią

Share
d3wyqjd
d3wyqjd
Więcej tematów