PKP inwestuje w innowacje. "Z myślą o ochronie środowiska i pasażerach"

PKP S.A. decyduje się na kolejne inwestycje, które mają usprawnić i unowocześnić podróże polską koleją. Wśród nowych projektów m.in. budowa Innowacyjnych Dworców Systemowych.

PKP inwestuje w innowacje. "Z myślą o ochronie środowiska i pasażerach"
Źródło zdjęć: © East News | Maciej Luczniewski/REPORTER

Innowacyjne Dworce Systemowe to projekt PKP S.A. obejmujący budowę 40 nowych budynków, przy których zastosowane zostaną ekologiczne rozwiązania. Na dworcach IDS mają pojawić się m.in. panele fotowoltaiczne, odzysk wody deszczowej do spłukiwania toalet, oświetlenie LED i pomocy ciepła. 40 nowych budynków ma zstąpić dotychczasowe duże u niefunkcjonalne dworce. NA tą chwilę w Polsce znajdują się cztery IDS-y, a reszta ma powstać do 2023 roku.

Przy wybranych dworcach mają pojawić się również stacje ładowania pojazdów elektrycznych. Do tej pory to rozwianie zostało udostępnione na dworcach w Katowicach, Gliwicach i Częstochowie.

GovTech Polska – Aktywuj pomysły

W ramach akcji "GovTech Polska – Aktywuj pomysły", która odbyła się sierpniu tego roku, prawie 150 osób nadesłało swoje pomysły na usprawnienie pracy polskiej kolei. Spośród zgłoszeń wybrano 45 osób, które pracowały nad rozwiązaniami ułatwiającymi planowanie podróży pociągiem i zwiększającymi komfort przejazdu koleją. Efektem mają być inwestycje, które skupią się przede wszystkim wokół idei oszczędzania energii, zmniejszenia emisji zanieczyszczeń i hałasu.

PKP inwestuje w nowe pociągu

Planując przejazd polską koleją będzie można trafić na jeden z nowych pociągów, w którym ma nie zabraknąć udogodnień takich jak: klimatyzacja, gniazdka elektryczne, wzmacniacze sygnału GSM/LTE czy bezprzewodowy internet.

Nowe pociągi dostosowane są do potrzeb osób z niepełnosprawnością i wyposażone m.in. w windy ułatwiające wsiadanie osobom na wózkach. 12 nowych pociągów elektrycznych ma trafić do floty PKP S.A. do 2023 roku.

PKP S.A. nie zapomina o przewoźnikach towarowych

"Jednym ze strategicznych celów Grupy PKP CARGO jest rozwijanie przewozów intermodalnych (wykorzystującym więcej niż jeden środek transportu) na rynku krajowym i międzynarodowym. Temu również w dużym stopniu podporządkowany jest program inwestycyjny" - powiedział Czesław Warsewicz, prezes PKP CARGO S.A. dla Super Expressu.

PKP CARGO do 2022 roku planuje zakup prawie 1239 nowych platform intermodalnych oraz kupić i zmodernizować 151 lokomotyw. Firma będzie rozwijana także w kierunku roli operatora logistycznego.

pkppociągiwiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)