ycipk-4cnn4r

PKP Intercity kupuje 12 nowych pociągów. Za ponad miliard zł [zobacz zdjęcia]

Ponad miliard zł warty jest nowy kontrakt PKP Intercity na dostawę 12 fabrycznie nowych elektrycznych zespołów trakcyjnych (EZT) typu FLIRT. Składy mają być nowoczesne i wygodne dla pasażerów.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Nowe pociągi PKP Intercity
Nowe pociągi PKP Intercity (Materiały prasowe)
ycipk-4cnn4r

To niezwykle ważna umowa dla PKP Intercity, która przybliża spółkę do zapewnienia kolei bezpiecznej, komfortowej i punktualnej - komentuje Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Pociągi będą dostosowane, by poruszać się z prędkością do 160 km/h. W wagonach pasażerowie mają mieć dostęp m.in. do klimatyzacji, gniazdek elektrycznych, wzmacniaczy sygnału GSM/LTE oraz bezprzewodowego internetu.

PKP stawia na sieć - gdy spółka chwaliła się popularnością WiFi w Pendolino podkreślano, że do roku 2023 bezprzewodowy internet będzie stanowił standardowe wyposażenie niemal 80 proc. składów PKP Intercity.

ycipk-4cnn4r

Zobacz też: WiFi w Pendolino sukcesem. PKP Intercity ujawnia liczby

Nowe jednostki będą monitorowane, przewidziano w nich także przestrzeń do przewozu rowerów. Ponadto pociągi będą dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami i będą wyposażone m.in. w windy ułatwiające wsiadanie podróżnym na wózkach, a także toalety z przewijakami dla niemowląt.

W sumie każdy z nowych pociągów będzie mógł przewieźć łącznie 354 pasażerów - 294 miejsca 2. klasy i 60 miejsc 1. klasy.

ycipk-4cnn4r
Materiały prasowe
Podziel się

Czytaj też: Z Warszawy do Krakowa w dwie godziny. Polskie pociągi przyspieszą

Layer 1

Nowe pociągi będą przeznaczone do realizacji międzywojewódzkich przewozów pasażerskich na terenie Polski. Wstępne plany zakładają skierowanie pojazdów na trasy Szczecin-Lublin, Szczecin-Kraków i Kraków-Lublin, co ma pozwolić na stworzenie jednolitego standardu przy wykorzystaniu obecnie posiadanego taboru na takich ciągach jak Gdynia-Łódź-Kraków/Przemyśl, Kraków-Warszawa-Olsztyn, Olsztyn-Warszawa-Bielsko-Biała i Bielsko-Biała-Łódź-Gdynia.

PKP Intercity
Materiały prasowe
Podziel się
ycipk-4cnn4r

Dostawa pierwszych dwóch elektrycznych zespołów trakcyjnych ma nastąpić w ciągu 18 miesięcy od dnia wejścia w życie umowy. Kolejne jednostki mają trafić do PKP Intercity w ciągu 48 miesięcy od podpisania kontraktu. Po zrealizowaniu umowy przez Stadler Polska kolejowy przewoźnik będzie dysponował flotą 86 nowoczesnych elektrycznych zespołów trakcyjnych (obecnie jest to 20 składów typu Pendolino, 20 składów typu Dart oraz 20 typu FLIRT - do tego dojdzie jeszcze 14 zmodernizowanych pojazdów ED74).

Polub WP Tech
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-4cnn4r

ycipk-4cnn4r
ycipk-4cnn4r