Pierwszy raz w historii. Wyjątkowe lodowisko przegrało z zimą

Pierwszy raz w historii. Wyjątkowe lodowisko przegrało z zimą

Lodowisko Rideau Canal Skateway pozostaje zamknięte.
Lodowisko Rideau Canal Skateway pozostaje zamknięte.
Źródło zdjęć: © twitter: Rideau Canal Skateway
Mateusz Tomczak
27.02.2023 15:01, aktualizacja: 28.02.2023 09:51

Rideau Canal Skateway nie zostanie otwarte w tym sezonie po raz pierwszy w swojej historii. Największe naturalne lodowisko na świecie znajdujące się w Kanadzie przegrało ze zmianami klimatu i łagodną zimą.

Od kilku tygodni zarządzający Rideau Canal Skateway publikowali w mediach społecznościowych krótkie komunikaty dotyczące sytuacji, w jakiej znajduje się lodowisko. Przez pewien czas wydawało się, że otwarcie jedynie się opóźni, ale ostatecznie fani natury i łyżwiarstwa muszą przełknąć gorzką pigułkę. W tym roku nie będzie można odwiedzić tego wyjątkowego miejsca. Po raz pierwszy od sezonu 1970-1971.

Rideau Canal Skateway pozostaje zamknięte

Rideau Canal Skateway to największe naturalne lodowisko na świecie znajdujące się w stolicy Kanady, Ottawie, na kanale Rideau zarejestrowanym na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Gdy tylko pozwalają na to warunki atmosferyczne i grubość oraz stan pokrywy lodowej jest otwierane dla wszystkich chętnych. Chodzi o ponad milion osób, bo tyle odwiedza Rideau Canal Skateway co sezon by przebyć 7,8-kilometrową trasę lub przynajmniej jej część.

Pomimo wszystkich wysiłków naszych zespołów i nawet przy niższych temperaturach w ciągu minionych 24 godzin, ostatnie pomiary i testy lodu pokazują, że Rideau Canal Skateway pozostaje niebezpieczne do jazdy na łyżwach. Ponieważ dalsze wysiłki prawdopodobnie nie przyniosą innych rezultatów, nie jesteśmy w stanie otworzyć lodowiska w tym sezonie. Podzielamy rozczarowanie wszystkich taką sytuacją.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Bardzo ciepła zima w Ottawie

Chociaż każdego roku pojawiają się informacje o mniejszych i większych atakach zimy w określonych regionach świata, w ogólnym rozrachunku nie żyjemy w czasach przyjaznych sympatykom białej pory roku. Naukowcy bardzo często podkreślają ogromny problem, jaki stanowi globalne ocieplenie i wynikające z niego konsekwencje.

Również tegoroczne problemy ze Rideau Canal Skateway są pokłosiem wyjątkowo łagodnej zimy w Ottawie. W styczniu średnia temperatura w tym mieście oscylowała wokół -5,2 °C . W grudniu było jeszcze cieplej. Według Environment Canada to trzecia najcieplejsza zima w historii Ottawy od 1872 r.

Aby kanał Rideau pokrył się lodem bezpiecznym dla łyżwiarzy potrzeba od 10 do 14 kolejnych dni ze średnimi dobowymi temperaturami między -10°C a -20°C. Wtedy nie ma obaw o bezpieczeństwo. Chociaż w stolicy Kandy zdarzają się współcześnie mroźne zimy, eksperci sugerują obserwowanie ogólnego trendu. Jeszcze przed 1995 r. kanał był otwierany zwykle pod koniec grudnia. W ostatnich latach trzeba było czekać aż do 10 stycznia. W tym roku nie udało się otworzyć Rideau Canal Skateway w ogóle.

Mateusz Tomczak, dziennikarz Wirtualnej Polski

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)