Pierwszy polski F‑35 w powietrzu. Husarz zaliczył lot testowy
Dowództwo Generalne poinformowało, że polski myśliwiec F-35A Husarz wykonał swój pierwszy lot testowy. W poniedziałek, 2 grudnia maszyna wystartowała z fabryki Lockheed Martin w bazie NAS Joint Reserve Base Fort Worth w Teksasie i przez ponad godzinę pozostawała w powietrzu. Loty testowe są ważną częścią opracowywania skutecznych i niezawodnych maszyn. W ich trakcie sprawdza się m.in. działanie systemów samolotu, w tym jego awioniki.
"F35-A Husarz AZ-02 c/n 3502 pomyślnie wykonał swój pierwszy lot testowy z fabryki Lockheed Martin w bazie NAS Joint Reserve Base Fort Worth w 🇺🇸 Teksasie. Lot rozpoczął się wczoraj po godzinie 13:30 czasu lokalnego i trwał ponad h" - przekazało Dowództwo Generalne Sił Zbrojnych w mediach społecznościowych.
Polski F-35 odbył pierwszy lot testowy
We wpisie przypomniano również, że po oficjalnym przekazaniu polskim Siłom Powietrznym pierwsze F-35A będą początkowo stacjonować w bazie Ebbing Air National Guard w stanie Arkansas. To tutaj odbędzie się szkolenie polskich pilotów. Zgodnie z planem pierwsze samoloty trafią do Polski w 2026 r., a ich dostawy zakończą się w 2030 r.
Polska podpisał umowę o wartości 4,6 mld dolarów na zakup 32 wielozadaniowych myśliwców piątej generacji F-35A wraz z pakietem szkoleniowym i logistycznym dla Sił Powietrznych w styczniu 2020 r. Ich produkcja ruszyła w 2023 r., a pierwszy, polski egzemplarz ujrzał światło dzienne podczas tzw. roll-out'u w zakładach montażowych koncernu Lockheed Martin w Forth Worth w Teksasie, który odbył się pod koniec sierpnia 2024 r.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz także: Krótka piłka, czyli iOS vs. Android - Historie Jutra napędza PLAY #4
F-35A jest jednomiejscowym myśliwcem o długości blisko 16 m, wysokości 4, 38 i rozpiętości skrzydeł 10,7 m. Oczekuje się, że maszyna wyposażona w technologię stealth wzmocni możliwości polskiej armii m.in. w zakresie misji rozpoznawczych, prowadzenia walki radioelektronicznej, wsparcia komponentu lądowego czy zwalczania wrogich statków powietrznych. Zwłaszcza że jest to samolot przystosowany do przenoszenia szerokiej gamy uzbrojenia. W przypadku polskich F-35 najprawdopodobniej będą to pociski powietrze-powietrze AIM-120C-5 i AIM-9X Sidewinder, pociski powietrze-ziemia AGM-154C JSOW, a także bomby kierowane Paveway czy JDAM.
Karolina Modzelewska, dziennikarka Wirtualnej Polski