Pierwszej gwiazdki nie będzie. W Wigilię Polska zobaczy coś innego

W wieczór wigilijny nie należy spodziewać się pierwszej gwiazdki. Ten obiekt ją zastąpi
W wieczór wigilijny nie należy spodziewać się pierwszej gwiazdki. Ten obiekt ją zastąpi
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

23.12.2023 10:42

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Wypatrywanie pierwszej gwiazdki to istotny element wigilijnego wieczoru. Tradycja podpowiada, że to jej pojawienie się rozpoczyna święta. Oto jak jej poszukiwać i dlaczego w tym roku nie warto oczekiwać gwiazdy.

W wigilijny wieczór wszystko zaczyna się od pierwszej gwiazdki. Moment, w którym zabłyśnie ona niebie, oznacza, że można przejść do życzeń świątecznych, kolacji oraz oczekiwać prezentów. Jej wypatrywanie bywa więc pełne emocji, a w tym roku może być nawet kontrowersyjne. Oto gdzie i o której spojrzeć, żeby nie przegapić pierwszej wigilijnej gwiazdki.

Pierwsza gwiazdka w wieczór wigilijny 2023

Wieczór wigilijny w Polsce rozpocznie się około godziny 15:30. Mniej więcej o tej porze 24 grudnia spodziewać się możemy zachodu Słońca i pierwszych gwiazd. Jako pierwsze na nocnym niebie zadebiutują Wega i Kapella, ale tylko teoretycznie mamy szanse je zobaczyć.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Są to najjaśniejsze obiekty w gwiazdozbiorach Lutni i Woźnicy. Poszukiwać ich należy nad zachodnim horyzontem, ale trudno będzie zauważyć je nieuzbrojonym okiem. Zachodzące Słońce odejmować im będzie sporo blasku, a tymczasem około 15:40 pojawi im się istotna konkurencja.

Jowisz w roli pierwszej gwiazdki w wieczór wigilijny

Sugerując się pozycją Księżyca, na prawo od niego, uwagę obserwatorów przyciągać będzie obiekt o jasności mniej więcej 2.5 magnitudo. Będzie to Jowisz, który gwiazdą nie jest, ale w tym roku w roku w roli pierwszej wigilijnej gwiazdki sprawdzi się najlepiej.

Planeta ta będzie najjaśniejszym obiektem we wschodniej części nieba i zajaśnieje u zarania wieczoru wigilijnego. Te warunki sprawią, że ma ona największe szanse na tytuł pierwszej gwiazdki i prawdopodobnie skłoni do czynów większość obserwatorów oczekujących kolacji i prezentów.

Katarzyna Rutkowska, dziennikarka Wirtualnej Polski

,

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)