Pierwsze zdjęcie w internecie i jego historia

Pierwsze zdjęcie w internecie i jego historia
Źródło zdjęć: © CERN

16.07.2012 13:03, aktual.: 16.07.2012 15:00

Dziewczyny przerobione w Photoshopie, czyli niewiele się zmieniło przez 20 lat

Początkowo internet był siecią komputerową, z której korzystali głównie naukowcy, a strony WWW składały się właściwie z samego tekstu. Teraz jednak pełno jest na nich grafik, zdjęć czy materiałów wideo. Kiedyś jednak ta zmiana musiała mieć swój początek. Okazuje się, że pierwsze zdjęcie umieszczone w sieci WWW nie przedstawiało wcale komputera ani żadnej elektroniki, którą na biurku miał Tim Berners-Lee - wynalazca internetu.

Pierwsza fotografia zamieszczona na stronie WWW przedstawia cztery dziewczyny z zespołu Les Horribles Cernettes. Nie dość, że dziewczyny na zdjęciu robią uwodzicielskie miny, to jeszcze fotografia z 199. roku została przerobiona w pierwszej wersji Photoshopa. Jak widać, zdjęcia w sieci niewiele się zmieniły przez ostatnie 20 lat.

Obraz
© Od lewej: Angela Higney, Michele de Gennaro, Colette Marx-Neilsen, Lynn Veronneau (fot. CERN)

Autorem pierwszej fotografii na stronach internetowych jest Silvano de Gennaro, który w 199. roku umawiał się z Michele – jedną z członkiń (na zdjęciu: druga od lewej) zespołu Les Horribles Cernettes. Gennaro był przy tym również menadżerem i pisarzem tekstów dziewczyn. W skład Les Horribles Cernettes wchodziły pracownice ośrodka naukowego CERN – tego samego, który odpowiedzialny jest dzisiaj za stworzenie wielkiego zderzacza hadronów. Przed jednym z występów zespołu Silvano postanowił zrobić dziewczynom zdjęcia na okładkę najnowszego albumu. Tuż przed wyjściem na scenę, poprosił, by ustawiły się w lekko uwodzicielskiej pozie i wykonał fotografię, którą później poddał lekkiej „obróbce” w Photoshopie.

Oprócz swoich zajęć związanych z zespołem i jedną z jego członkiń, de Gennaro był także pracownikiem CERN-u i znał Tima Bernersa-Lee - jednego z twórców sieci internet. Gdy Berners-Lee z zespołem wymyślili nową wersję sieci WWW, która umożliwiała publikowanie zdjęć, brakowało im tylko jednego - odpowiedniej fotografii. Naukowcy po krótkim zastanowieniu doszli do wniosku, że nowa sieć to medium, a w mediach najlepiej sprzedają się treści okraszone zdjęciami pięknych kobiet. Niewiele się zastanawiając Berners-Lee poszedł do Gennaro i poprosił o fotografię dziewczyn z Les Horribles Cernettes, którą później umieścił na stronie CERN-u.

Obraz
© Oryginalna fotografia wykonana przez Silvano de Gennaro (fot. CERN)

Od tego wszystko się zaczęło. Dziś państwo Silvano i Michele de Gennaro wspominają, że w momencie wykonywania fotografii, nie mieli pojęcia, że przejdą do historii. Zespół Les Horribles Cernettes zagra zaś po raz ostatni 21. Lipca, czyli dzień po rocznicy umieszczenia pierwszego zdjęcia w sieci. Nie wiadomo jednak, czy dziewczyny wspomną choć słowem o słynnej fotografii.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (10)