Piekielna ryba wyrzucona na plażę. Zęby ostre jak szpilki

Żabnica znaleziona w Oregonie (USA)
Żabnica znaleziona w Oregonie (USA)
Źródło zdjęć: © Facebook | SeasideAquarium
Norbert Garbarek

23.05.2024 10:43, aktual.: 23.05.2024 11:38

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Woda zajmuje ponad 70 proc. powierzchni Ziemi, z czego wielu zakamarków dotąd nie zbadano. Nic dziwnego więc, że w głębinach mórz i oceanów skrywają się nierzadko iście przerażające stworzenia. Jedno z nich wyrzucił w ostatnim czasie Ocean Spokojny na plaży Cannon Beach w stanie Oregon (USA). To wyjątkowo rzadki okaz żyjący na dużej głębokości.

Jeszcze niedawno na jednej z filipińskich plaż morze wyrzuciło tzw. rybę zagłady, która miała zapowiadać kataklizm nadciągający na mieszkańców Filipin. Teraz natomiast profil Seaside Aquarium na Facebooku informuje o znalezisku z drugiego końca świata. Na plaży Cannon Beach pojawiła się bowiem w ostatnim czasie ryba, którą w przeszłości na całym świecie zidentyfikowano tylko 31 razy.

Niezwykła ryba wyrzucona na brzeg w USA

Wygląda iście przerażająco, jest niemal cała czarna, ma wielki otwór gębowy z mnóstwem ostrych jak szpilki zębów, a do tego wystaje z niej specyficzny długi element. To Himantolophus sagamius, czyli jeden z ponad 300 znanych nauce gatunków żabnic – ryb, które zamieszkują głębiny morskie.

Z powodu głębokości, na której żyją żabnice, Himantolophus sagamius jest stworzeniem, o którym wciąż wiadomo niewiele. Najczęściej można je spotkać w Oceanie Spokojnym na głębokościach od 600 do 1000 m, gdzie nie docierają promienie słoneczne. H. sagamius nie zbliża się do powierzchni wody, w związku z czym jej obserwacja bez konieczności zejścia głęboko pod wodę jest właściwie niemożliwa.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Podobny przypadek, kiedy ocean wyrzucił na plażę żabnicę tego gatunku, miał miejsce w ubiegłym roku, co wówczas naukowcy określali jako niezwykłą rzadkość – szczególnie biorąc pod uwagę niemal nienaruszony stan, w jakim znajdowała się ryba. Ze zdjęć wynika, że okaz z Oregonu również nie został znacząco naruszony. Nie wiadomo jednak, jak dokładnie H. sagamius znalazła się w tym miejscu.

Co konkretnie wiadomo dziś na temat tej żyjącej głęboko pod wodą żabnicy? Długość H. sagamius zwykle waha się w okolicach 30-40 cm i zależy od płci – samce są kilkukrotnie mniejsze od samic. Uczonym udało się dotąd ustalić również, że charakterystyczny "pręcik" wystający z przedniej części ryby jest utworzony z elastycznych struktur pierwszego promienia płetwy grzbietowej. To element, który nazywa się illicium i jest zakończony wabikiem (esca) o nieregularnym kształcie.

Illicium zakończone wabikiem zwykle pełni funkcje bioluminescencyjne i służy H. sagamius jako przynęta. Żabnice wyeluowały do tego stopnia, że są w stanie żywić się właściwie wszystkim, co znajdują na swojej drodze. Z uwagi na dużą głębokość, na której żyją, ich "menu" zwykle nie jest rozbudowane i często ogranicza się do mniejszych ryb lub skorupiaków.

Ofiara zwabiona przy pomocy naturalnego wabika żabnicy jest natychmiast wessana. Wystarczy, że nieświadoma zagrożenia ryba zbliży się do H. sagamius, a ta natychmiast atakuje. Ostre i skierowane do środka zęby zapewniają natomiast, że ofiara nie uwolni się ze śmiertelnego uścisku żabnicy.

Norbert Garbarek, dziennikarz Wirtualnej Polski

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (8)