Perseidy 2019. Jak znaleźć na niebie rój meteorów?

Perseidy 2019. Jak znaleźć na niebie rój meteorów?

Perseidy 2019. Jak znaleźć na niebie rój meteorów?
Źródło zdjęć: © PAP
Arkadiusz Stando
07.08.2019 10:37, aktualizacja: 07.08.2019 12:22

Spadające gwiazdy to określenie na zjawisko spalających się w górnych częściach atmosfery drobinek roju meteorów. Wszyscy doskonale wiemy, jak wygląda, ale kto z was wie, gdzie dokładnie szukać np. Perseidów? Niebo jest dosyć spore, a obserwacja bez przygotowania może zakończyć się fiaskiem.

Perseidy to rój meteorów pojawiający się nad ziemskim niebem 17 lipca i widoczny aż do 24 sierpnia. Przez cały ten okres możemy zaobserwować zjawisko "spadających gwiazdgwiazd". Jednak najlepszymi do obserwacji dniami są 12, 13 i 14 sierpnia. Wówczas odbywa się maksimum roju Perseidów.

Jak oglądać Perseidy? Nie wystarczy spojrzeć w niebo

Chociaż Perseidy są dobrze widocznym rojem, a letnie wieczorne temperatury sprzyjają obserwacji, to bez odpowiedniej wiedzy może być ciężko znaleźć gwiazdy na niebie. Ale spokojnie, nie musicie czytać poradników astronomicznych, aby odnaleźć Perseidy. Mam dla was łatwiejszy sposób.

Aplikacja SkyMap - jak znaleźć Perseidy?

Najłatwiejszym sposobem lokalizowania wszelkich obiektów na mapie nieba jest korzystanie z aplikacji. Moim osobistym faworytem jest Sky Map. To produkt całkowicie darmowy, dostępny w Sklepie Play Google'a, na telefony z systemem Android (powyżej 5.0). Aplikację możecie pobrać także tutaj.

Jeśli potrzebujecie aplikacji dla systemu operacjnego iOS, lub nie podoba wam się Sky Map, sprawdźcie kilka innych propozycji od Anny Rymszy.

Chociaż na pierwszy rzut oka znalezienie Perseidów może być trudne, to nie załamujcie się. Wbrew pozorom to aplikacja bardzo prosta w obsłudze. Jak znaleźć Perseidy? Wystarczy w górnej części ekranu nacisnąć "lupę" a następnie wpisać "perseids". Aplikacja polega na określeniach w języku angielskim.

Kiedy już wyszukacie "perseids" (których nazwę powinna sugerować wam też aplikacja), wystarczy podążać telefonem za strzałką wyświetlaną w aplikacji. Do Perseid dotrzecie dopiero w momencie, gdy pojawi się duże czerwone kółko, tak jak na poniżej załączonym zrzucie ekranu. Wówczas miejsce w które skierowany został smartfon jest tym, gdzie powinniście szukać spadających Perseid.

Obraz
© WP.PL | Arkadiusz Stando
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)