Pełnoekranowy wyświetlacz dla niewidomych

Nowy rodzaj niedrogiego "wyświetlacza" dotykowego mógłby ukazywać niewidomym nie tylko brailowskie teksty, ale i składające się z wypukłych punktów obrazy - informuje serwis "EurekAlert"

Pełnoekranowy wyświetlacz dla niewidomych
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

Dostępne obecnie na rynku kosztowne urządzenia pozwalają zwykle odczytywać wypukłe znaki za pomocą pewnej liczby ruchomych igiełek, tworzących "linijkę". Innym rozwiązaniem jest syntezator mowy. Jednak w obu przypadkach osoba niewidoma ma w danej chwili dostęp tylko do wycinka tekstu. Tymczasem widzący może ogarnąć wzrokiem całą stronę, dzięki czemu zyskuje dostęp do wielu dodatkowych informacji, zwłaszcza w przypadku korzystania z internetu.

Obraz
© (fot. Jupiterimages)

Naukowcy z North Carolina State University opracowali nowy rodzaj pełnostronnicowego wyświetlacza, który może pokazywać nie tylko znaki alfabetu Braile'a, ale także obrazy w postaci mozaiki wypukłych punktów. Zasadniczym elementem jest elektroaktywny polimer, którego objętość zwiększa się pod wpływem elektrycznego napięcia, co sprawia, że na wyświetlaczu wysuwa się pręcik. Miniaturowy zatrzask sprawia, że pod wpływem dotyku wypukłości nie spłaszczają się. Zarazem mechanizm reaguje na tyle szybko (około 100 milisekund), że umożliwia przewijanie obrazów. W pełni działający prototyp urządzenia ma być gotowy przed upływem roku.

Źródło artykułu:PAP
badaniawyświetlaczwiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)