Pełnia Księżyca już dziś. Sprawdź, co jeszcze zobaczymy na niebie w lipcu
Lipcowa pełnia Księżyca, zwana Księżycem Grzmotów zaświeci na niebie w nocy z soboty na niedzielę, ale nie będzie to jedyne zjawisko, które będziemy mogli zaobserwować na niebie. Lipiec będzie bardzo owocny dla wszystkich miłośników astronomii.
04.07.2020 08:49
Pełnia Księżyca w lipcu będzie widoczna na niebie od 4 do 6 lipca, ale najjaśniej nasz naturalny glob zaświeci w nocy z soboty na piątek. Z kolei już 5 lipca, nad ranem będzie można obserwować częściowe zaćmienie Księżyca. To nie będą jedyne atrakcje, jakie będzie można zobaczyć w najbliższych dniach na nocnym niebie.
Obłoki srebrzyste
Od połowy czerwca trwa sezon na obłoki srebrzyste, czyli chmury polarne widziane w półzmroku. Są to najwyżej obserwowane chmury na Ziemi, które znajdują się w mezosferze około 75–85 km ponad powierzchnią ziemi. Niezwykłe chmury będzie można obserwować aż do sierpnia.
Niebo nocą w lipcu
Poza Księżycem w pełni na niebie będzie można zobaczyć jeszcze dwa duże jaśniejący obiekty. 14 lipca Jowisz znajdzie się po przeciwnej stronie Ziemi niż Słońce, więc będzie można go zobaczyć na wschodniej części nieba. Kilka dni później (20 lipca) będzie można obserwować drugą największą planetę Układu Słonecznego - Saturna.
Tuż przed wschodem Słońca zobaczymy na niebie także inny jaśniejący punk, który będzie zwiększać swoją średnicę kątową - Marsa. Nisko nad widnokręgiem będzie można zaobserwować też Wenus, która najjaśniej zaświeci 8 lipca.
3 lipca kometa C / 2020 F3 minęła Ziemię i poleciała w kierunki Słońca, ale jeżeli nie ulegnie zniszczeniu - będzie można ją ponownie zaobserwować już 23 lipca. To nowo-odkryty obiekt, który NASA zidentyfikowała 27 marca 2020 r. z pomocą NEOWISE.
Planety i komety najłatwiej jest obserwować z pomocą teleskopów, ale jeśli uda wam się znaleźć miejsce z czystym niebem, z dala od miejskich świateł, to lipiec jest również okazją do obserwacji deszczu meteorytów.
Południowa delta Akwarydy będzie widoczna na niebie od 12 lipca do 23 sierpnia, a szczyt roju będzie można zaobserwować już 28 lipca 2020 r. Chociaż nie jest to rój tak okazały jak Perseidy, to również warto wypatrywać ich na niebie.
A wspomniane wcześniej Perseidy również będzie można obserwować już w lipcu. Noc spadających gwiazd wypadnie dopiero 12 sierpnia 2020 r., jednak meteoryty z tego roju pojawiają się na niebie między 17 lipca a 24 sierpnia. W szczycie na niebie można zobaczyć do 100 spadających gwiazd na godzinę.