Patrioty dla Ukrainy. Holandia przekaże dwie wyrzutnie i rakiety
Holandia zgodziła się przekazać Ukrainie dwie wyrzutnie obrony powietrznej Patriot. Ministerstwo obrony Holandii zapowiedziało również dostawę rakiet stosowanych we wspomnianych wyrzutniach.
Obrona powietrzna Ukrainy otrzyma od Holandii dwie wyrzutnie Patriot. Holenderska minister obrony Kajsa Ollongren podczas spotkania Ukraińskiej Grupy Kontaktowej ds. Obrony w Ramstein zgodziła się również dostarczać Ukrainie części zamienne do obsługi Patriotów.
"Współpraca jest wynikiem pilnego apelu prezydenta Ukrainy Zełenskiego. Potrzebuje on obrony powietrznej, aby jego kraj mógł bronić się przed ciągłymi atakami na ukraińskie miasta" – oświadczyła minister.
Należy podkreślić, że Holandia nie przekaże Ukrainie kompletnego systemu przeciwlotniczego, a jedynie wyrzutnie i kompatybilne rakiety. Natomiast na cały kompleks składa się radar, centrum kierowania ogniem i sześć wyrzutni. Minister wskazała, że "Holandia dostarcza elementy układanki, a wraz z wkładem amerykańskim i i niemieckim, powstanie kompletna bateria".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Patrioty dla Ukrainy
Za produkcję Patriotów odpowiada amerykański koncern zbrojeniowy Raytheon. Wyrzutnie mają wzmocnić ukraińską obronę przeciwlotniczą. Patriot to nowoczesna broń rakietowa ziemia-powietrze osadzona na platformie samochodowej, która zapewnia ochronę przed pociskami i rakietami dalekiego zasięgu.
Obecnie Holandia jest uzbrojona w kilka baterii przeciwlotniczych systemów rakietowych Patriot w wersji PAC-2 i PAC-3 – zauważa ukraiński serwis Militarnyj. PAC-2 jest wyposażony w głowicę odłamkową i służy do niszczenia samolotów oraz głowic balistycznych. Z kolei PAC-3 powstał z myślą o zwalczaniu pocisków manewrujących oraz taktycznych rakiet balistycznych.
Patriot może neutralizować obiekty znajdujące się na dystansie do 100 km (według niektórych źródeł jest to nawet 160 km) oraz na pułapie do 24 km. Naprowadzanie rakiet na cel odbywa się poprzez sterowanie kanałem radiowym na naziemnym sygnale radarowym odbitym od wrogiego obiektu. Maksymalna prędkość celu, który może być skutecznie przechwycony przez tę broń, wynosi ok. 5760 km/h.
Holandia jest trzecim państwem – po Stanach Zjednoczonych i Niemczech – które zgodziło się dostarczyć Ukrainie wyrzutnie obrony powietrznej dalekiego zasięgu. W ciągu 2023 roku holenderskie wojsko przeszkoli też setki ukraińskich żołnierzy pod kątem obsługi Patriotów.
Konrad Siwik, dziennikarz Wirtualnej Polski