Pakistan dalej wspiera Kijów? Chodzi o dostawy cennej amunicji
Pakistan najprawdopodobniej zwiększa dostawy amunicji do Ukrainy, o czym donosi The Economic Times. Ładunki mają docierać do niemieckich portów, a następnie być transportowane przez Polskę do Ukrainy. W jednej z takich przesyłek wysłanych z portu w Karaczi miało znajdować się 10 tys. pocisków do samobieżnych wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych BM-21 Grad. Przypominamy, co to za broń.
W połowie stycznia 2023 r. informowaliśmy o zmierzającym z portu w Karaczi do Gdańska statku BBC Vesuvius. Indyjski dziennik biznesowy "The Economic Times" donosił wówczas, że transportuje pomoc militarną od Pakistanu dla Ukrainy. Blisko 160 kontenerów miało kryć m.in. pociski artyleryjskie kal. 155 mm, ładunki miotające M4A4, zapalniki PDM i zapłonniki M82.
Pakistan wysyła Ukrainie pomoc militarną?
Z najnowszych wiadomości opublikowanych przez "The Economic Times" wynika, że nie były to jednorazowe dostawy, a Ukraina w ostatnim czasie otrzymała do Pakistanu m.in. 10 tys. pocisków do samobieżnych wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych BM-21 Grad. Tego typu zestawy, pomimo tego, że pierwsze egzemplarze powstały w latach 60. XX wieku, wciąż są bardzo skuteczną i jednocześnie groźną bronią, która potrafi dziesiątkować oddziały i zrównać z ziemią ostrzelane cele.
BM-21 Grad można przedstawić jako radziecką wyrzutnię rakiet kal. 122 mm, montowaną na zmodyfikowanym podwoziu Ural-375D (6x6). Rakiety umieszczane są w 40 prowadnicach. Ich standardowe wersje wyposażone są w głowicę odłamkowo-burzącą (HE-FRAG), ważą prawie 67 kg (masa samej głowicy to 18,5 kg) i mogą razić cele znajdujące się w odległości 20 km. Oczywiście BM-21 Grad można łączyć z bardziej zaawansowaną amunicją, która zwiększa zasięg systemu do 30 lub nawet 40 km.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
ZOBACZ TAKŻE: F-22 Raptor supernowoczesne myśliwce USA w Polsce
Według Military History rozmieszczenie systemu i przygotowanie go do ataku zajmuje 3-osobowej załodze 3 minuty, a wystrzelenie 40 rakiet zaledwie 20 sekund. Można je też wystrzelać pojedynczo lub w małych seriach w kilkusekundowych odstępach. Po wystrzeleniu rakiet BM-21 Grad powinien oddalić się z miejsca ataku. Pojazd nie posiada ochrony przed ogniem bezpośrednim, ogniem pośrednim ani zagrożeniami NBC (biologicznymi, chemicznymi i nuklearnymi). W przypadku utwardzanych dróg system o masie blisko 14 ton może poruszać się z maksymalną prędkością 75 km/h, a jego zasięg szacuje się na ponad 500 km.
Warto przypomnieć, że zdjęcia i nagrania pokazujące pakistańską amunicję w Ukrainie pojawiają się od dłuższego czasu. Przykładowo, w sierpniu 2022 r. sieć obiegły materiały pokazujące ukraińskich żołnierzy z pociskami artyleryjskimi kal. 122 mm, wyprodukowanymi przez Pakistańskie Fabryki Uzbrojenia (ang. Pakistan Ordnance Factory, POF).
Karolina Modzelewska, dziennikarka Wirtualnej Polski