Otworzył drzwi samochodu. Ten widok go zaskoczył
Konflikt Rosji z Ukrainą jest coraz bardziej odczuwalny przez ludność cywilną – również w Rosji. Przekonał się o tym jeden z mieszkańców miasta Szebekino w graniczącym z Ukrainą obwodem biełgorodzkim. Znalazł bowiem w swoim samochodzie fragment rakiety.
24.05.2024 09:20
Działania zbrojne w Ukrainie sprawiają, że życie cywili jest inne niż przed kilkoma laty. Wystarczająco obrazują to liczne nagrania publikowane w sieci – w tym m.in. film z Charkowa, gdzie na jednym z boisk mecz piłki nożnej przerywają przelatujące nad miastem rakiety. Z kolei w jednym z ostatnich ostrzałów przeprowadzonym przez Rosjan pocisk kal. 12,7 lub 14,5 mm przebił maskę samochodu i trafił w silnik cywilnego samochodu.
Znalazł w aucie element rakiety
Ludność cywilna znów pada ofiarą konfliktu – tym razem natomiast uszkodzony został samochód jednego z mieszkańców Szebekina, miasta znajdującego się przy granicy z Ukrainą. Na nagraniu, które udostępnia m.in. profil @technicznybdg na platformie X, widać znajdujący się na tylnym siedzeniu auta element pocisku rakietowego z systemu Pancyr, który przebił dach i trafił wewnątrz pojazdu.
Znaleziony przez mieszkańca przygranicznego miasta element to stopień startowy pocisku 57E6, który stanowi podstawowe uzbrojenie rosyjskiego systemu przeciwlotniczego Pancyr-S1. Produkcję tej broni zlecono w 1990 r., a po czterech latach pojawiły się jej pierwsze prototypy.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Pancyr jest osadzany na trakcji kołowej lub gąsienicowej w zależności od miejsca, gdzie broń ma być wykorzystywana. Choć do jej obsługi potrzebna jest 3-osobowa załoga, obecność radiolokatorów i rozwiniętego systemu kierowania ogniem pozwala Pancyrowi na niemal autonomiczną pracę, bez konieczności ciągłego wsparcia ze strony żołnierzy.
W zasięgu Pancyra znajdują się w zasadzie wszystkie obiekty powietrzne – samoloty, śmigłowce oraz broń precyzyjna poruszają się z dużą prędkością. W zasięgu 20 km Pancyr może kontrolować lot maksymalnie 12 obiektów, które poruszają się maksymalnie na pułapie 15 km. Te parametry sprawiają, że Rosjanie zwykle wykorzystują ten sprzęt do obrony najważniejszych celów (infrastruktura krytyczna, budynki rządowe etc.).
Poza wspomnianymi pociskami przeciwlotniczymi 67E6 (na jednym pojeździe jest ich łącznie 12 i pozwalają ostrzeliwać dwa cele jednocześnie), którego element znaleziono w samochodzie, Pancyr ma też do dyspozycji dwa automatyczne działa 2A38 kal. 30 mm, których szybkostrzelność sięga 2500 strz./min i które docierają na odległość do 4 km.
Norbert Garbarek, dziennikarz Wirtualnej Polski