Oszuści wykorzystują Euro 2016 - uważaj na fałszywe maile i konkursy

Oszuści wykorzystują Euro 2016 - uważaj na fałszywe maile i konkursy

Oszuści wykorzystują Euro 2016 - uważaj na fałszywe maile i konkursy
Źródło zdjęć: © Gizmodo.pl
22.04.2016 14:19, aktualizacja: 22.04.2016 16:20

Największe zawody w piłce nożnej, takie jak puchar świata czy mistrzostwa Europy, tradycyjnie prowokują dużą aktywność spamerów i oszustów online. Specjaliści zidentyfikowali już pierwsze szkodliwe wiadomości e-mail związane z zawodami Euro 2016, które odbędą się tego lata we Francji.

Wśród nowych oszukańczych e-maili dominują fałszywe powiadomienia, dotyczące wygranej na loterii, związanej z nadchodzącymi zawodami piłkarskimi. Wiadomości te często zawierają załączniki, którym wiarygodności mają dodawać elementy graficzne, takie jak oficjalne emblematy, logo Euro 201. oraz nazwy sponsorów tego wydarzenia.

Załączniki zawierają standardową treść: jakoby loteria została zorganizowana przez autoryzowaną organizację, odbiorcę wylosowano spośród dużej liczby adresów e-mail, a żeby odebrać nagrodę, należy odpowiedzieć na list i podać kilka danych osobowych. Odnotowano przypadki, w których ten sam załącznik był wysłany w wiadomościach o różnej treści, ale mających z reguły ten sam temat –. „UEFA EURO 2016 Winning Notification!”.

Obraz
© (fot. Kaspersky)

Z popularności nadchodzącego wydarzenia korzystają także firmy, dla których spam jest jednym z kanałów reklamowych. Np. analitycy z Kaspersky Lab wykryli wielojęzyczne wysyłki spamowe zachęcające do zakupu monety pamiątkowej o wartości 2 euro, wydanej specjalnie z okazji Euro 2016.

Oszuści nie ograniczają swojej aktywności do fałszywych loterii i zaczynają rozsyłać różne wiadomości oferujące możliwość wygrania biletów na mecze, jak miało to miejsce przed mistrzostwami świata w Brazylii. Zazwyczaj chodzi o wyłudzenie danych osobowych, jednak nie można wykluczyć także innych działań, zmierzających do przejęcia od użytkowników haseł i innych ważnych "kluczy" dostępowych.

Obraz
© (fot. Kaspersky)

słk

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)