Ostatnia taka okazja. Wyjątkowa kometa będzie widoczna z Ziemi

Kometa Nishimura została odkryta zaledwie miesiąc temu, ale dla wielu jest jednym z najbardziej zjawiskowych ciał niebieskich widocznych na niebie. We wtorek kometa zbliży się do Ziemi - dla wielu może być to jedyna okazja na podziwianie obiektu.

Kometa Nishimura (C/2023 P1)
Kometa Nishimura (C/2023 P1)
Źródło zdjęć: © EarthSky | Petr Horalek
Paweł Maziarz

Kometa Nishimura (C/2023 P1) została odkryta 11 sierpnia 2023 r. przez japońskiego astronoma amatora Hideo Nishimurę (to właśnie od jego nazwiska pochodzi nazwa komety). Co ciekawe, obiekt został zauważony przez Nishimurę, zanim odkrył go którykolwiek z automatycznych systemów obserwacji.

Kometa jest lodową kulą o średnicy około kilometra, która porusza się po wydłużonej orbicie wokół Słońca. Nishimura wygląda wyjątkowo. Ciepło ogrzewające lodową bryłę uwalnia brud i pył, które tworzą tzw. ogon komety. Uwagę zwraca zielona barwa obiektu, która przyciąga miłośników astronomicznych fotografii.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jak zobaczyć kometę Nishimura?

Kometa porusza się z prędkością 300 tys. km na godzinę. Niedługo będzie dobra okazja, by zobaczyć ją z Ziemi. Jeśli przetrwa (bo może rozpaść się w wyniku "bliskiego" spotkania ze Słońcem - niedawno Nishimura straciła ogon w wyniku wyrzutu plazmy z naszej gwiazdy), następna taka okazja powtórzy się dopiero za około 430 lat – według naukowców, tyle właśnie zajmuje komecie okrążenie Słońca.

Kometa 2023 P1 Nishimura
Kometa 2023 P1 Nishimura© EarthSky | Eliot Herman

Kometa Nishimura znajdzie się najbliżej Ziemi we wtorek, 12 września, ale jej zaobserwowanie nie będzie takie proste. Obiekt będzie widoczny z półkuli północnej. Dużo jednak będzie zależeć od warunków pogodowych. Obserwację może również ułatwić oddalenie się od miejskich świateł.

Według specjalistów, najlepiej jest patrzeć na niebo w kierunku północno-wschodnim, na lewo od Wenus. Przydatne mogą być rozwiązania takie jak np. Night Sky czy Sky Guide, umożliwiające szybką i łatwą identyfikację obiektów znajdujących się na nocnym niebie.

Do obserwacji przyda się dobra lornetka lub teleskop. Nie powinniśmy jednak szukać zielonego obiektu, ale bardziej białej, rozmytej poświaty (zielony kolor pojawia się raczej tylko na zdjęciach).

Paweł Maziarz, dziennikarz Wirtualnej Polski

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (19)