Ostatnia szansa. Zobacz "kosmiczny pociąg" na polskim niebie

Kosmiczny pociąg
Kosmiczny pociąg
Źródło zdjęć: © YouTube
Wojciech Kulik

25.08.2023 09:15

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

"Kosmiczny pociąg", jak czasem nazywany jest przecinający niebo sznur satelitów Starlink, to niezwykłe widowisko. W sierpniu 2023 r. nadarzyło się kilka okazji, by go zobaczyć – dziś (tj. 25 sierpnia) jest ostatnia szansa. Nagranie natomiast pokazuje, jak wyglądało to ostatnio.

Starlinki pojawiły się nad Polską 22 sierpnia 2023 r. i można je było obserwować przez kolejne dni. W środę, 23 sierpnia, przelot Starlinków zarejestrowano między innymi nad Poznaniem, co pokazano na kanale Nocne Niebo:

Starlink nad Polską – ostatnia szansa, by zobaczyć

Ostatnią szansę, by zobaczyć sierpniowy przelot Starlinków Polacy będą mieć w piątek, 25 sierpnia około godziny 22.00. Satelity lecieć będą z zachodu na wschód, prawdopodobnie w nieco większej odległości od siebie niż na wyżej przedstawionym materiale wideo.

Jeśli tylko dopisze pogoda, to Starlinki bez trudu dostrzeżemy gołym okiem. Oczywiście zawsze dobrym pomysłem jest skorzystanie z lornetki czy teleskopu – dzięki takim przyrządom widowisko może robić jeszcze większe wrażenie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

W sierpniu 2023 r. Starlinki pojawiły się na niebie, ponieważ do konstelacji dołączyło kolejnych 21 satelitów, w ramach misji G7-1. Łącznie na sieć, której celem jest zapewnianie stabilnego internetu satelitarnego, składa się już około 5 tys. takich urządzeń.

Już wkrótce nie będzie takich widowisk

Każdemu wyniesieniu satelitów na niską orbitę okołoziemską towarzyszy takie widowisko. To jednak w przyszłości ma się zmienić. Ze względu na to, że utrudniają one obserwacje astronomiczne, Elon Musk zapowiedział, że konstrukcja zostanie zmieniona, a w wyniku tego widoczność satelitów na niebie zostanie znacząco zredukowana.

Niewykluczone więc, że piątkowy spektakl z udziałem "kosmicznego pociągu" będzie jednym z ostatnich. Tym bardziej warto więc znaleźć chwilę na to, by rzeczywiście obejrzeć go na żywo. Najlepiej w tym celu wybrać się za miasto, by niebo było jak najciemniejsze.

Wojciech Kulik, dziennikarz Wirtualnej Polski

wiadomościnaukastarlink
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (13)
Zobacz także