"Kosmiczny pociąg" wraca nad Polskę. Podpowiadamy, kiedy go oglądać
Po dłuższej przerwie na wieczorne niebo wraca "kosmiczny pociąg" Elona Muska - donosi Zbigniew Zając z kanału Nocne Niebo. Pojawienie się Starlinków nad Polską ma związek z misją G7-1 firmy SpaceX i wyniesieniem kolejnych, 21 satelitów telekomunikacyjnych na orbitę. Podpowiadamy, kiedy najlepiej obserwować przeloty Starlinków.
Satelity Starlink dorobiły się potocznego określenia "kosmiczny pociąg", ponieważ ustawiają się w jednej linii i przecinają w ten sposób niebo. Pojawienie się kolejnego "kosmicznego pociągu" Elona Muska nad Polską ma związek z misją G7-1 firmy SpaceX, która we wtorek wystartowała z bazy sił kosmicznych Vandenberg w Kalifornii.
Rakieta Falcon 9 pomogła w wyniesieniu na orbitę 21 satelitów Starlink, które zasilą stale rozrastającą się konstelację telekomunikacyjnego systemu satelitarnego. Jej start miał się odbyć już w czwartek, 17 sierpnia, ale SpaceX zdecydował się na jego przesunięcie z powodu huraganu Hilary.
Starlink nad Polską
Serwis Space.com zwraca uwagę, że kosmiczna firma Elona Muska wyniosła do tej pory na niską orbitę okołoziemską ok. 5 tys. Starlinków. To ogromna liczba, ale SpaceX nie zamierza na tym poprzestać. Firma ma ambicje, aby zapewnić szybki dostęp do internetu o małych opóźnieniach ludziom na całym świecie, a szczególnie mieszkańcom odległych obszarów, gdzie infrastruktura telekomunikacyjna nie jest tak dobrze rozwinięta.
"Kosmiczny pociąg" Elona Muska nad Polską będzie można obserwować 22 sierpnia, a także przez trzy kolejne dni, aż do 25 sierpnia. We wtorek, 22 sierpnia przelot Starlinków będzie widoczny w całym kraju o 21:59. Jak wyjaśnia Zbigniew Zając z kanału Nocne Niebo, przelecą one z zachodu na wschód nieboskłonu. We wtorek "kosmiczny pociąg" pojawi się również nad Polską o godz. 20:25, ale nie wszędzie będą panowały odpowiednie warunki do jego podziwiania. W niektórych częściach kraju niebo może być jeszcze za jasne.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
ZOBACZ TAKŻE: Spopularyzowani odc. 2 - SpaceForest
Dlatego warto zarezerwować czas na podziwianie nocnego nieba i 22 sierpnia o 21:59 spojrzeć w górę. Zbliżające się przeloty Starlinków będą długie, więc nawet niewprawiony obserwator będzie miał czas na ich zlokalizowanie. Dokładne godziny przelotów satelitów Starlink dla poszczególnych lokalizacji można sprawdzić dzięki specjalnym stronom internetowym np. Find Starlink czy ISS Tracker. Starlinki powinny być widoczne gołym okiem, ale dla lepszych doświadczeń można skorzystać nawet z amatorskich teleskopów.
Karolina Modzelewska, dziennikarka Wirtualnej Polski