Ostatni taki system w Polsce. Niebawem przejdzie do historii

Ostatni taki system w Polsce. Niebawem przejdzie do historii
Źródło zdjęć: © Wikipedia | Jarosław Góralczyk
Adam Bednarek

15.01.2019 11:35

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Łódź Kaliska może głównie kojarzyć się z Cezarym Pazurą i sceną z filmu "Ajlawju", ale to właśnie tam znajdziemy coś, czego na innych polskich dworcach nie ma. Jednak charakterystyczne tablice w końcu zostaną zdjęte.

Mowa o tablicach paletowych, tzw. pragotronach. Czechosłowacka konstrukcja dawniej była spotykana na wielu dworcach, ale od jakiegoś czasu tylko na wysłużonym łódzkim dworcu można było ją znaleźć. Godziny odjazdów i przyjazdów prezentowane w charakterystyczny sposób niedługo jednak przejdą w Polsce do historii.

Jak informuje serwis rynek-kolejowy.pl, PKP planuje modyfikacje, które dotkną też dworzec Łódź Kaliska.

– PKP Polskie Linie Kolejowe przygotowują się do zadania polegającego na zainstalowaniu systemu dynamicznej informacji pasażerskiej na stacjach i przystankach w całej Polsce, w tym także na stacji Łódź Kaliska. Zadanie zostanie zrealizowane do 2023 r. – potwierdził w rozmowie z serwisem Karol Jakubowski z Zespołu Prasowego PKP PLK.

Wprawdzie do 2023 roku nieco czasu jeszcze zostało, ale w ciągu czterech lat charakterystyczne tablice znikną z polskiego dworcowego krajobrazu. Jeżeli więc ktoś chce zobaczyć kawałek historii, niech odwiedzi Łódź. Niech pamięta, że scena z "Ajlawju" jest już nieaktualna:

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (24)