ORP Jaskółka. W Gdańsku położono stępkę pod budowę czwartego niszczyciela min
Marynarka Wojenna RP poinformowała na Twitterze, że na terenie stoczni Remontowa Shipbuilding SA w Gdańsku położono stępkę pod budowę czwartego niszczyciela min typu Kormoran II. Wyjaśniono też, że przyszły ORP Jaskółka o numerze burtowym 604 będzie pierwszym z trzech niszczycieli przeznaczonych dla 12. Dywizjonu Trałowców.
Wtorek 25 lipca można uznać za jeden z lepszych dni dla Wojska Polskiego. Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak przekazał informacje o podpisaniu przez Agencję Uzbrojenia umowy na dostawę szwedzkich samolotów wczesnego ostrzegania Saab 340 AEW. Z kolei Marynarka Wojenna RP pochwaliła się położeniem stępki pod budowę czwartego niszczyciela min proj. 258 typu Kormoran II. W praktyce zazwyczaj oznacza to zakończenie pierwszego etapu budowy statku i formalne rozpoczęcie budowy jego kadłuba.
ORP Jaskółka - w Gdańsku położono stępkę
Jak już informowaliśmy, budowa tej jednostki symbolicznie rozpoczęła się jeszcze w 2022 r. Pod koniec marca w stoczni Remontowa Shipbuilding S.A. odbyło się cięcie blach pod budowę ORP Jaskółka. Prace najwyraźniej nabrały tempa i z symbolicznego wymiaru przeszły do realnych działań. Zwłaszcza że z zapowiedzi Wojska Polskiego wynika, iż kolejne niszczyciele min zostaną wcielone do polskiej floty niszczycieli w latach 2026-2027.
ORP Jaskółka ma być pierwszym z trzech niszczycieli przeznaczonych dla 12. Dywizjonu Trałowców w Świnoujściu, który jest oddziałem taktycznym 8. Flotylli Obrony Wybrzeża. Tutaj trafią też kolejne, planowane niszczyciele o numerach bocznych 605 oraz 606. Ostatecznie wszystkie niszczyciele będą tworzyły system obrony przeciwminowej Marynarki Wojennej RP.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
ZOBACZ TAKŻE: Drony opryskowe w Polsce. Otwarcie przestrzeni lotniczej dla rolnictwa
Obecnie Polska posiada trzy niszczyciele min proj. 258 typu Kormoran II - ORP Kormoran (601), na którym podniesiono banderę w listopadzie 2017 r., ORP Albatros (602), na którym podniesiono banderę w listopadzie 2022 r. i ORP Mewa (603) z banderą podniesioną w lutym 2023 r. Głównym zadaniem przypisanym tym jednostkom jest poszukiwanie, identyfikacja oraz zwalczanie min morskich. Przeznaczone są również do prowadzenia rozpoznania torów wodnych i przeprowadzania innych jednostek przez akweny, w przypadku których występuje zagrożenie minowe. Mogą też służyć do zdalnego sterowania samobieżnymi platformami przeciwminowymi np. Morświnami czy Głuptakami.
Niszczyciele min proj. 258 typu Kormoran II mają długość 58,5 m, szerokość 10,3 m, zanurzenie 2,7 m, a ich wyporność wynosi 830 ton. Jednostki napędzają dwa silniki wysokoprężne MTU o mocy 970 kW każdy. Okręty mogą poruszać się z prędkością 15 węzłów. W ich konstrukcji wykorzystano stal amagnetyczną, która ma zmniejszać wykrywalność pól fizycznych okrętu. Uzbrojenie oraz wyposażenie okrętów nieco się różni. Dla przykładu, ORP Albatros i ORP Mewa w odróżnieniu od prototypowego ORP Kormoran mają sonar holowany KATFISH. Zastąpiono też pojazdy Morświn pojazdami Gavia oraz Double Eagle SAROV.
Karolina Modzelewska, dziennikarka Wirtualnej Polski