ORP Błyskawica zniknie z portu w Gdyni. Okręt-muzeum wymaga naprawy

ORP Błyskawica zniknie z portu w Gdyni. Okręt-muzeum wymaga naprawy

ORP Błyskawica w porcie w Gdyni
ORP Błyskawica w porcie w Gdyni
Źródło zdjęć: © GETTY, SOPA Images/LightRocket via Gett | SOPA Images
Arkadiusz Stando
17.09.2020 13:44, aktualizacja: 01.03.2022 13:54

ORP Błyskawica musi tymczasowo opuścić port w Gdyni. Okręt wymaga napraw i aktualnie poszukiwany jest potencjalny wykonawca. Naprawy przewiduje się na sezon zimowy, czyli okres, gdy Błyskawica nie jest dostępna do zwiedzania.

Jak podaje ZBiAM, 16 września Komenda Portu Wojennego w Gdyni ogłosiła postępowanie przetargowe w sprawie naprawy niszczyciela ORP Błyskawica. Poszukiwany jest wykonawca zdolny do przeprowadzenia prac dokowych. Wszystkie firmy zainteresowane naprawą okrętu mają czas na składanie wniosków do godziny 13:00 dnia 13 października 2020 roku.

W opublikowanym przez Komendę Portu Wojennego w Gdyni zamówieniu wymieniono wartość zamówienia. Wynosi ona "wyrażoną w złotych równowartość 428000 euro", czyli na ten moment 1,9 miliona złotych. Szczegółowe informacje na temat postępowania oraz zamówienia można znaleźć tutaj.

ORP Błyskawica wymaga naprawy po raz trzeci w ciągu dekady

To nie pierwszy remont okrętu w ciągu ostatnich lat. Sporych napraw dokonano na przełomie 2011 i 2012 roku. Wówczas kosztem 5 mln zł dokonano piaskowania części dennej, położenia nowego poszycia a także zabezpieczono je farbami antyporostowymi. Wyremontowano też część pokładu głównego i wykonano szereg napraw.

Naprawą zajęła się Stocznia Remontowa Nauta w Gdyni. Przeprowadziła ona również naprawy w 2014 roku, związane z systemem chroniącym przed korozją elektrolityczną. Wówczas usługa odbyła się w ramach gwarancji, ponieważ po 2 latach od remontu zauważono usterkę tego rozwiązania.

Okręt ORP Błyskawica służył w MW począwszy od 1937 roku. Został zbudowany w stoczni J. Samuel White w Cowes na południu Wielkiej Brytanii. W 1976 roku podjęto decyzję o zmianie przeznaczenia ORP Błyskawica i od tego czasu służy ona jako okręt-muzeum. Pomimo, że nie pełni już działań militarnych, statek nadal należy do 3. Flotylli Okrętów w Gdyni.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (270)