Trwa ładowanie...
d34get5

Nowe czołgi dla Polski? Pokazano polską wersję K2 Black Panther

Podczas 28. targów MSPO, koreański Hyundai Rotem przedstawił propozycję czołgu K2PL, zaprojektowanie specjalnie na potrzeby programu "Wilk". Podczas wydarzenia w Kielcach pokazano koncepcję pojazdu dla Polski.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Nowe czołgi dla Polski? Pokazano polską wersję K2 Black Panther
(ROKAF)
d34get5

O nowym czołgu dla Polski słyszeliśmy już 3 lata temu. W 2018 usłyszeliśmy o koncepcji modelu K2PL. Ministerstwo Obrony Narodowej i Wojsko Polskie poszukują czołgów kolejnej generacji w ramach programu "Wilk". Chodzi o stworzenie całkowicie nowej konstrukcji i zastąpienie obecnie wykorzystywanych pojazdów T-72M1 i PT-91.

Program "Wilk" jest jednym z priorytetowych projektów Planu Modernizacji Technicznej do 2035 roku. Natomiast głównym, potencjalnym kandydatem dla WP jest "spolonizowana" wersja koreańskiego czołgu K2 Black Panther. Hyunday Rotem przedstawił swój projekt pojazdu, opracowany zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Obrony Narodowej i Wojska Polskiego.

Zobacz też: Czy Polska kupi okręty LCS od Stanów Zjednoczonych? Jest odpowiedź ministerstwa

d34get5

Oferta koreańczyków jest wyjątkowo ciekawa, ze względu na potencjalną współpracę polskiego przemysłu zbrojeniowego w opracowaniu K2PL. Istnieje więc możliwość, że dalsza produkcja polskiego wariantu K2 odbywałaby się już całkowicie w Polsce, czym zajęłaby się Polska Grupa Zbrojeniowa.

Podczas kieleckich targów MSPO przedstawiono czołgi K2 oraz K2PL w modelach w skali 1:7. Dzięki temu, dokładnie widać różnice między modelem Black Panther a wersją zaprojektowaną dla Wojska Polskiego. Jak podaje Defence24, przede wszystkim widać różnice w opancerzeniu kadłuba oraz wieży. Wersja K2PL ma być wytrzymalsza.

Podobnie do K2 Black Panther, wersja K2PL będzie uzbrojona w armatę 120 mm z lufą o długości 55 kalibrów. Czołg będzie obsługiwać trzyosobowa załoga, do której dyspozycji będą zaawansowane czujniki. Pozwolą na automatyczne wykrywanie i śledzenie celów, a także wspomaganie w przypadku starcia ze śmigłowcami. Co ważne, czołg ma także wykorzystywać technologię pancerza reaktywnego (ERA).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d34get5

Podziel się opinią

Share
d34get5
d34get5
Więcej tematów