Nowe czołgi dla Polski? Pokazano polską wersję K2 Black Panther
Podczas 28. targów MSPO, koreański Hyundai Rotem przedstawił propozycję czołgu K2PL, zaprojektowanie specjalnie na potrzeby programu "Wilk". Podczas wydarzenia w Kielcach pokazano koncepcję pojazdu dla Polski.
10.09.2020 12:01
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
O nowym czołgu dla Polski słyszeliśmy już 3 lata temu. W 2018 usłyszeliśmy o koncepcji modelu K2PL. Ministerstwo Obrony Narodowej i Wojsko Polskie poszukują czołgów kolejnej generacji w ramach programu "Wilk". Chodzi o stworzenie całkowicie nowej konstrukcji i zastąpienie obecnie wykorzystywanych pojazdów T-72M1 i PT-91.
Program "Wilk" jest jednym z priorytetowych projektów Planu Modernizacji Technicznej do 2035 roku. Natomiast głównym, potencjalnym kandydatem dla WP jest "spolonizowana" wersja koreańskiego czołgu K2 Black Panther. Hyunday Rotem przedstawił swój projekt pojazdu, opracowany zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Obrony Narodowej i Wojska Polskiego.
Oferta koreańczyków jest wyjątkowo ciekawa, ze względu na potencjalną współpracę polskiego przemysłu zbrojeniowego w opracowaniu K2PL. Istnieje więc możliwość, że dalsza produkcja polskiego wariantu K2 odbywałaby się już całkowicie w Polsce, czym zajęłaby się Polska Grupa Zbrojeniowa.
Podczas kieleckich targów MSPO przedstawiono czołgi K2 oraz K2PL w modelach w skali 1:7. Dzięki temu, dokładnie widać różnice między modelem Black Panther a wersją zaprojektowaną dla Wojska Polskiego. Jak podaje Defence24, przede wszystkim widać różnice w opancerzeniu kadłuba oraz wieży. Wersja K2PL ma być wytrzymalsza.
Podobnie do K2 Black Panther, wersja K2PL będzie uzbrojona w armatę 120 mm z lufą o długości 55 kalibrów. Czołg będzie obsługiwać trzyosobowa załoga, do której dyspozycji będą zaawansowane czujniki. Pozwolą na automatyczne wykrywanie i śledzenie celów, a także wspomaganie w przypadku starcia ze śmigłowcami. Co ważne, czołg ma także wykorzystywać technologię pancerza reaktywnego (ERA).