Orlen zbuduje farmę wiatrową na Bałtyku. Początek prac w 2024 roku

Orlen zbuduje farmę wiatrową na Bałtyku. Początek prac w 2024 roku

Orlen zbuduje farmę wiatrową na Bałtyku. Początek prac w 2024 roku
Źródło zdjęć: © Flickr
08.07.2020 13:14, aktualizacja: 12.07.2020 12:05

Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek potwierdził, iż proces wyboru partnera do projektu budowy farmy wiatrowej na Bałtyku, nie będzie miał wpływu na termin realizacji inwestycji. Prace mają ruszyć w 2024 roku.

- Myśleliśmy, że wcześniej wyłonimy partnera w projekcie offshore, ale trzeba mieć znacznie szerszą wizję. Chcemy pozyskać partnera nie tylko do tej jednej inwestycji, ale takiego, który umożliwi nam uczestnictwo także w innych projektach. Dlatego negocjacje jeszcze potrwają - powiedział prezes PKN Orlen Daniel Obajtek, w trakcie otwarcia farmy wiatrowej w Przykonie.

Prezes Orlenu zapewnił podczas rozmowy z dziennikarzami, że proces wyboru partnera do projektu budowy farmy wiatrowej na Morzu Bałtyckim, nie wpłynie na wydłużenie się realizacji inwestycji. Zgodnie z harmonogramem budowa powinna ruszyć w 2024 roku.

Daniel Obajtek podkreślił jednocześnie, że trwają rozmowy na temat wspólnego obszaru przy realizacji morskiej farmy wiatrowej z Polską Grupą Energetyczną, realizującej podobny projekt. - Pracujemy nad logistyką, kwestią portu, montażu czy wspólnych przyłączy - wyjaśniał prezes Orlenu.

Budowa farmy wiatrowej na Bałtyku, staje się coraz głośniejszym tematem. Swój głos w sprawie postanowił zabrać także wiceminister aktywów państwowych Zbigniew Gryglas. - Będzie to wielka inwestycja. Spodziewamy się, że morska energetyka to będzie nowa polska specjalność, nowa branża, porównywalna tylko z wielkimi zamierzeniami naszych przodków, jak port Gdynia czy Centralny Okręg Przemysłowy - komentował członek rządu.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (8)