Orlen zbuduje farmę wiatrową na Bałtyku. Początek prac w 2024 roku

Orlen zbuduje farmę wiatrową na Bałtyku. Początek prac w 2024 roku
Źródło zdjęć: © Flickr

08.07.2020 13:14, aktual.: 12.07.2020 12:05

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek potwierdził, iż proces wyboru partnera do projektu budowy farmy wiatrowej na Bałtyku, nie będzie miał wpływu na termin realizacji inwestycji. Prace mają ruszyć w 2024 roku.

- Myśleliśmy, że wcześniej wyłonimy partnera w projekcie offshore, ale trzeba mieć znacznie szerszą wizję. Chcemy pozyskać partnera nie tylko do tej jednej inwestycji, ale takiego, który umożliwi nam uczestnictwo także w innych projektach. Dlatego negocjacje jeszcze potrwają - powiedział prezes PKN Orlen Daniel Obajtek, w trakcie otwarcia farmy wiatrowej w Przykonie.

Prezes Orlenu zapewnił podczas rozmowy z dziennikarzami, że proces wyboru partnera do projektu budowy farmy wiatrowej na Morzu Bałtyckim, nie wpłynie na wydłużenie się realizacji inwestycji. Zgodnie z harmonogramem budowa powinna ruszyć w 2024 roku.

Daniel Obajtek podkreślił jednocześnie, że trwają rozmowy na temat wspólnego obszaru przy realizacji morskiej farmy wiatrowej z Polską Grupą Energetyczną, realizującej podobny projekt. - Pracujemy nad logistyką, kwestią portu, montażu czy wspólnych przyłączy - wyjaśniał prezes Orlenu.

Budowa farmy wiatrowej na Bałtyku, staje się coraz głośniejszym tematem. Swój głos w sprawie postanowił zabrać także wiceminister aktywów państwowych Zbigniew Gryglas. - Będzie to wielka inwestycja. Spodziewamy się, że morska energetyka to będzie nowa polska specjalność, nowa branża, porównywalna tylko z wielkimi zamierzeniami naszych przodków, jak port Gdynia czy Centralny Okręg Przemysłowy - komentował członek rządu.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (8)