Akcja nad Bałtykiem. Saperzy unieszkodliwią minę. Seria zakazów nad polskim morzem
Trwa operacja nad Bałtykiem. Grupa Nurków Minerów 8. Flotylli Obrony Wybrzeża neutralizuje minę morską z czasów II wojny światowej, która zalega przy wejściu do portu w Gdyni. W związku z akcją, nad polskim morzem wprowadzono liczne ograniczenia.
Od około godziny 8:00 Grupa Nurków Minerów 8. Flotylli Obrony Wybrzeża przeprowadza akcję polegającą na wydobyciu i unieszkodliwieniu miny morskiej z czasów II wojny światowej, która zalega przy południowym wejściu do gdyńskiego portu. Niewybuch ma zostać odholowany około trzech mil morskich w głąb Zatoki Gdańskiej, gdzie zostanie zdetonowany.
Służby poinformowały, że mina posiada ładunek o ogromnej sile rażenia. W związku z niebezpieczeństwem, na czas neutralizacji niewybuchu, wprowadzono specjalną strefę bezpieczeństwa o promieniu liczącym blisko 11 kilometrów. Odcinek obejmuje linię brzegową od Rewy aż po Westerplatte w Gdańsku.
Według informacji Urzędu Morskiego w Gdyni oraz Marynarki Wojennej RP (które są odpowiedzialne za całą akcję), operacja ma potrwać około siedmiu godzin.
Seria zakazów w Gdyni
W Gdyni od rana obowiązuje szereg obostrzeń. Wprowadzony został m.in. zakaz wchodzenia do morza na całej długości linii brzegowej miasta. Wyznaczono również specjalną strefę "rażenia odłamkami w wypadku niekontrolowanego wybuchu miny". Objęte zostały nią między innymi: plaże w Śródmieściu, okolice Basenu Żeglarskiego oraz fragment terenu przyległego do Al. Jana Pawła II w rejonie Uniwersytetu Morskiego i Akwarium Gdyńskiego.
W strefie rażenia obowiązuje zakaz przemieszczania się po otwartej przestrzeni, a także zakaz opuszczania budynków i podchodzenia do okien.
Ponadto w Sopocie, Gdańsku i w Rewie obowiązuje kategoryczny zakaz kąpieli. Nie można także pływać jachtami na odcinku Rewa-Westerplatte oraz przebywać na pokładach jednostek zacumowanych w gdyńskiej marinie.
Władze miasta apelują do mieszkańców o zastosowanie się do obostrzeń oraz poleceń służb.