Sinice w Bałtyku. Zamknięto jedno z kąpielisk na Helu. GIS mówi o niebezpieczeństwie
Sinice w Bałtyku stanowią niebezpieczeństwo dla zdrowia - przypomina na swojej stronie GIS. W związku z alarmującą sytuacją podjęto decyzję o zamknięciu jednego z kąpielisk na Helu. Sprawdź, gdzie jeszcze nie wolno wchodzić do wody. Oto aktualna mapa.
Główny Inspektorat Sanitarny poinformował w poniedziałek 6 lipca o zamknięciu kąpieliska "Mała plaża" na Helu. Powodem takiej decyzji był zakwit sinic. GIS przypomina, że kąpiele w wodzie zanieczyszczonej tymi bakteriami są niezwykle niebezpieczne dla naszego zdrowia.
Do wody można wchodzić na pozostałych plażach na Helu. Według aktualnych informacji, woda w dwóch innych tamtejszych strzeżonych kąpieliskach - "Na cyplu" i "Duża plaża" - jest wolna od sinic. GIS przypomina jednak, że sytuacja w poszczególnych miejscach może ulec zmianie. Jeśli w przybrzeżnych wodach pojawią się zakwity sinic, pracownicy sanepidu wspólnie z ratownikami podejmą decyzję o zakazie kąpieli w tamtejszych kąpieliskach.
Aby być na bieżąco z aktualnymi informacjami o zamykanych kąpieliskach, warto śledzić specjalną mapę.
Czytaj także: Izotopy promieniotwórcze wykryte w rejonie Bałtyku. Najprawdopodobniej pochodzą z rozszczepienia jądrowego
Sinice w Bałtyku. GIS przypomina o ostrożności
Sinice to bakterie o zielonej barwie, których naturalnym środowiskiem jest woda. Ich szczególną właściwością jest zdolność do asymilacji azotu atmosferycznego. Dzięki tej umiejętności mogą bytować w różnorodnych środowiskach. GIS przypomina, że kąpiel w wodzie zanieczyszczonej sinicami może spowodować niekorzystne reakcje organizmu. Należą do nich m.in: wysypka i zaczerwienienie spojówek.
Połknięcie takiej wody może skutkować natomiast dolegliwościami ze strony układu pokarmowego. Najczęstszymi objawami są biegunka, bóle brzucha i wymioty.
GIS zaleca więc szczególną ostrożność i nie kąpanie się w miejscach, które zostały objęte zakazami.