Trwa ładowanie...
d2idusu

Izotopy promieniotwórcze wykryte w rejonie Bałtyku. Najprawdopodobniej pochodzą z rozszczepienia jądrowego

Czujniki promieniowania w Sztokholmie wykryły wyższy niż zwykle, ale wciąż nieszkodliwy poziom izotopów wytwarzanych przez rozszczepienie jądrowe. Izotopy najprawdopodobniej pochodzą z jakiegoś miejsca nad Morzem Bałtyckim lub jego okolic. Mapa zamieszczona przez szefa CTBTO pokazuje ich potencjalne źródła.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Mapa pokazuje potencjalne pochodzenie izotopów.
Mapa pokazuje potencjalne pochodzenie izotopów. (Twitter.com)
d2idusu

CTBTO, czyli Organizacja do spraw Traktatu o całkowitym zakazie prób jądrowych poinformowała o wyższym niż zwykle poziomie izotopów wytwarzanych przez rozszczepienie jądrowe w rejonie Bałtyku. Zarejestrowały je czujniki zlokalizowane w Sztokholmie.

Wyższy poziom izotopów

Jak informuje Agencja Reuters, CTBTO nadzoruje setki stacji monitorujących, które bazują na sejsmice, hydroakustyce i innych technologiach. Pozwalają one na wykrywanie testów broni jądrowej w dowolnym miejscu na świecie. Organizacja nie posiada jednak kompetencji do wskazywania dokładnego miejsca ich pochodzenia.

d2idusu

Czujniki znajdujące się w Sztokholmie na początku tygodnia wykryły wysoki poziom trzech izotopów cezu-134, cezu-137 i rutenu-103. Jednak jak informował szef CTBTO Lassina Zerbo na Twitterze w piątek, poziom izotopów jest wyższy niż zwykle, "ale nie szkodliwy dla ludzkiego zdrowia". Zerbo zamieścił też mapkę, która pokazuje potencjalne pochodzenie izotopów.

- To z pewnością produkty rozszczepienia nuklearnego, najprawdopodobniej pochodzenia cywilnego - przekazała rzeczniczka CTBTO. Dodała: - jesteśmy w stanie wskazać prawdopodobny region ich pochodzenia, ale wskazanie dokładnego źródła leży poza mandatem CTBTO.

d2idusu

Podziel się opinią

Share

d2idusu

d2idusu
Więcej tematów