Trwa ładowanie...
d2cycq1

Orientacja seksualna to nie moda ani wybór. Oświadczenie Komitetu Bioetyki PAN

Komitet Bioetyki PAN wydał specjalne oświadczenie, w którym podkreśla, że orientacja seksualna "nie jest produktem ideologicznej indoktrynacji" i "żadna organizacja polityczna czy społeczna nie powinna tolerować w swoich szeregach osób posługujących się mową nienawiści".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Osoba trzymająca flagę LGBT.
Osoba trzymająca flagę LGBT. (NurPhoto via Getty Images)
d2cycq1

Naukowcy wyraźnie zaznaczyli, że innej orientacji "nie można zaszczepić w procesie wychowania czy edukacji, a homoseksualizm lub biseksualizm nie jest chorobą ani zaburzeniem". Nie jest to więc też kwestia mody lub swobodnego wyboru.

Stanowisko komitetu ma być pokierowane motywacją "zwalczania mowy nienawiści i pogardy wobec osób identyfikujących się jako osoby homoseksualne, biseksualne lub transpłciowe".

– Współczesna nauka, opierając się na dowodach, jednoznacznie stwierdza, że orientacja seksualna człowieka jest wrodzona i determinowana przez czynniki biologiczne (genetyczne, hormonalne), psychologiczne i społeczne – napisano w komunikacie.

d2cycq1

Czytaj też: #blockduda. Sprawdzamy, czy uda się zablokować prezydenta

Nieheteronormatywność to nie choroba

Komitet zaznacza także, że "orientacja homoseksualna i biseksualna nie jest chorobą ani zaburzeniem psychicznym, ani też jakąkolwiek inną patologią, a normalnym wariantem ludzkiej seksualności".

W oświadczeniu podkreślono, że nie ma żadnego związku między orientacją seksualną a skłonnościami pedofilskimi.

d2cycq1

– Żadna organizacja polityczna i społeczna nie powinna tolerować w swoich szeregach osób posługujących się mową nienawiści i pogardy wobec kogokolwiek, w tym wobec osób identyfikujących się jako osoby homoseksualne, biseksualne lub transpłciowe – oświadczyli naukowcy.

Czytaj też: Słowo Roku 2019 wybrane. "LGBT" zwycięzcą w plebiscycie internautów

d2cycq1

Podziel się opinią

Share

d2cycq1

d2cycq1
Więcej tematów