Orange wprowadza do Polski sieć 5G. Będzie szybciej niż kiedykolwiek

Pierwsze testy najszybszego standardu sieci mobilnej w 2019 roku i wdrożenia w latach 2020-2021 - to założenia Programu 5G Orange Polska. Nie są to tylko puste deklaracje – na specjalnym pokazie, zorganizowanym wraz z Nokią, pokazano możliwości nowego standardu komunikacji.

Orange wprowadza do Polski sieć 5G. Będzie szybciej niż kiedykolwiek
Źródło zdjęć: © East News
Grzegorz Burtan

15.03.2018 17:26

- Orange to jeden z największych dostawców usług telekomunikacyjnych w Polsce. 4G to standard powiązany z telefonami – następca, sieć 5G, powiększy obszar użycia sieci. Będzie dostępna dla wielu usług i pozwoli na bezprzewodowe korzystanie z urządzeń w domu oraz w firmie – podkreślił Jean-François Fallacher, prezes Orange Polska.

Planowane działania w pierwszej kolejności obejmą budowę ekosystemu biznesowego, który pozwoli wdrażać 5G i pierwsze rozwiązania. Testy na początku obejmą odizolowane od siebie obszary. Wraz z postępami prac, rozwiązania obejmujące wszystkie elementy sieci, planowane są na 2019 rok.

Jednak kluczowe znaczenie dla wdrożenia 5G w Polsce w latach 2020-2021 będzie miało pozyskanie przez operatorów pasm w częstotliwościach 3,6 i 3,8 GHz. Dzięki nim możliwe będzie surfowanie po sieci z prędkością nawet do 100 Gb/s, czyli tysiąc razy szybciej niż obecnie.

- Intensywnie rozbudowujemy sieć światłowodową, która będzie zapleczem niezbędnym dla dobrego funkcjonowania sieci mobilnej nowej generacji i internetu rzeczy. Współpracujemy też z dostawcami sprzętu i technologii, by w 2020-2021 roku móc zaoferować polskim klientom usługi oparte na sieci 5G – zapowiedział prezes Orange Polska.

*Zalety sieci 5G: *

  • 10 razy dłuższa żywotność baterii dla urządzeń Internet of Things
  • Transmisja w urządzeniu użytkownika osiągająca szybkość na poziomie do 100 Gb/s
  • 1000 razy większa przepustowość sieci
  • 100 razy więcej urządzeń sparowanych ze sobą
  • Opóźnienia w transmisji wynoszące tylko milisekundy

Kolejnym ważnym elementem będzie rozbudowa sieci szkieletowej oraz miniaturyzacja urządzeń do przesyłania w paśmie 5G. Światłowód, tak mocno eksponowany w reklamach Orange, nie odejdzie jednak do lamusa, przekonywał Fallacher. Zostanie po prostu komplementarnym standardem wykorzystywanym głównie przy internecie stacjonarnym, do tego rozbudowana infrastruktura może zostać unowocześniona z czasem. Dzięki temu prędkość takiego internetu ze 150-600 Mb/s może wzrosnąć nawet do 100 Gb/s, dorównując standardowi 5G właśnie.

Nokia odsłania karty

Pokazano również przygotowane przez firmę Nokia demo, stworzone wspólnie z firmą MIMESYS. Zakładało ono transfer danych z prędkością 6,2 Gb/s, z wykorzystaniem stworzonego specjalnie na potrzeby pokazu bloku pasma. Pozwoliło to na przesłanie produkowanego na żywo obrazu i dźwięku w rozszerzonej rzeczywistości do urządzeń. Takie warunki można w Polsce stworzyć wyłącznie w laboratorium i na krótkich odcinkach, gdyż najszerszym pasmem dostępnym obecnie dla operatorów w częstotliwości 3,5 i 3,7 GHz jest 28 MHz.

Obraz
© WP Tech | Grzegorz Burtan

- Nokia zatrudnia w Polsce ponad 5800 pracowników, w tym 4500 w segmencie badań i rozwoju, dzięki czemu w dużym stopniu, we współpracy z Orange i innymi partnerami, przyczyniamy się do budowy ekosystemu 5G w Polsce. Wierzymy, że jest to kluczowy czynnik dla rozwoju konkurencyjności gospodarczej Polski – powiedział Thierry Balouka, Wiceprezes Nokii ds. Grupy Orange.

Potężne zmiany dla każdego

Sieć 5 G będzie również oznaczać konieczność wymiany smartfonów na nowe, które będą posiadały moduł do obsługi tego standardu. To istotna zmiana, bo Orange nie zamierza wspierać ani inwestować w przyszłości w starsze technologie.
Maciej Zengal, dyrektor ds. strategii sieci i infrastruktury mobilnej Orange Polska odpowiedział, czy nowy standard oznacza lepszy zasięg dla jego użytkowników.

- 3,5 GHz to pasmo przede wszystkim dla obszarów miejskich. Głównie ze względu na zasięg telefonów. Jeśli mówimy o budowie sieci 5G, która pokryje całą Polskę, to musimy poczekać na dostępność pasma 700 MHz, które będzie w Polsce w okolicach 2022 roku – tłumaczył w rozmowie z WP Tech.

W obszarach wiejskich potrzebny będzie jeszcze przetarg oraz rozbudowa infrastruktury. Efektywnie patrząc, w roku 2025 Polska będzie pokryta zasięgiem porównywalnym do częstotliwości 800 czy 900 MHz, wykorzystywanych już obecnie, dodał Zengal.

5G ma być kolejną rewolucją w komunikacji. Przede wszystkim dlatego, że nie będzie skierowane do smartfonów, lecz by sprawnie i szybko łączyć urządzenia należące do internetu Rzeczy. A Orange zamierza kroczyć w awangardzie tej ogromnej dla każdego użytkownika sieci zmiany.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (26)