Opóźnienia we wdrażaniu szerokopasmowego internetu w Polsce. KE nadal monitoruje

Opóźnienia we wdrażaniu szerokopasmowego internetu w Polsce. KE nadal monitoruje
Źródło zdjęć: © Rotorhead / SXC.hu

17.08.2012 10:30, aktual.: 17.08.2012 12:39

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Realizacja współfinansowanych przez UE inwestycji w szerokopasmowy internet
w Polsce jest nadal opóźniona, Komisja Europejska będzie kontynuować ścisły monitoring wdrażania
tych kluczowych dla Polski projektów - poinformował w czwartek PAP rzecznik KE.

- _ Komisja będzie nadal ściśle monitorować wdrażanie tych kluczowych dla Polski projektów po to, by zapewnić, że będą wdrażane na czas i by internet był dostępny nawet w odległych częściach Polski. Uważamy, że każda polska rodzina czy firma powinny mieć dostęp do szerokopasmowego internetu _ - powiedział PAP rzecznik KE ds. agendy cyfrowej Ryan Heath.

Inwestycje związane z dostępem do szerokopasmowego internetu są realizowane w Polsce w ramach unijnych programów: Rozwój Polski Wschodniej, Innowacyjna Gospodarka oraz 1. regionalnych programów operacyjnych. Bruksela przyznała Polsce na lata 2007-2013 ok. 1 mld euro na usuwanie barier w dostępie do usług telekomunikacyjnych. W czerwcowym raporcie NIK alarmował, że Polska może stracić te środki ze względu na opóźnienia w realizacji projektów. Powinny być one rozliczone do 2015 r.

- _ Z dotychczasowych doświadczeń KE wynika, że projekty szerokopasmowego internetu w Polsce mają +wolny start+, częściowo ze względu na konieczność notyfikacji pomocy publicznej i przygotowania dokumentacji przetargowej. Większość z tych spraw została rozwiązana (...) wdrażanie jest jednak nadal w tyle w stosunku do tego, co chcielibyśmy widzieć _- zaznaczył Heath.

W poniedziałek prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE) Magdalena Gaj w wywiadzie dla mediów uspakajała, że od momentu zakończenia kontroli NIK prace nad projektami znacznie przyspieszyły i w ciągu dwóch miesięcy mają ruszyć przetargi na budowę sieci w pięciu województwach wschodniej Polski. Gaj przyznała jednak, że są znaczne opóźnienia w realizacji inwestycji.

Agencja podała, że zgodnie z założeniami, w ramach regionalnych programów operacyjnych do 201. r. ma powstać 3,5 tys. km światłowodów, tymczasem do zakończenia kontroli NIK zbudowano ok. 42 km. W przypadku programu Rozwój Polski Wschodniej - na 10 tys. km zaplanowanej sieci - do końca marca 2012 r. nie powstał ani jeden kilometr.

Z Brukseli Julita Żylińska (PAP)

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)