Trwa ładowanie...
d2rm4tx

Okulary z funkcją rozpoznawania twarzy dla moskiewskiej policji. Nowy poziom inwigilacji

Jak informuje agencja informacyjna RBK, moskiewska policja już niebawem otrzyma okulary z funkcją rozpoznawania twarzy. Będą wówczas drugim, po Chinach państwem, w którym służby zostały zobligowane do korzystania z tej nowoczesnej technologii.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Okulary mają rozpoznawać również przeciwników Putina
Okulary mają rozpoznawać również przeciwników Putina (East News, Fot: AFP/Mikhail Klimentyev)
d2rm4tx

Funkcja rozpoznawania twarzy przydaje się nie tylko do odblokowania iPhone'a. Od lat jest także rozwijana jako element inwigilacji poprzez np. monitoring miejski. Ale wiele firm poszło o krok dalej i stworzyło okulary, które posiadają funkcję rozpoznawania twarzy w czasie rzeczywistym oraz przesył informacji na temat danej osoby.

To wprost idealne dla policji prawda? Poszukiwani przestępcy nie będą mogli pozwolić sobie na taką dozę wolności, jaką by chcieli. Ale jak się okazuje, w Moskwie system rozpoznawania twarzy ma informować nie tylko o przestępczej karierze.

Rozpoznawanie twarzy w Moskwie

d2rm4tx

Jak informuje rosyjski portal "Mediazona", okulary z funkcją rozpoznawania twarzy, które mają trafić na wyposażenie policji, mają rozpoznawać także opozycjonistów partii Władimira Putina. Nie jest to potwierdzona informacja, ale chyba można w nią uwierzyć.

Czytaj też: Chińska policja korzysta z okularów rozpoznających twarze. Zidentyfikują każdego podejrzanego

W Moskwie działa już ogromny system kamer ulicznych. Zostały podłączone do systemu rozpoznawania twarzy, jednak nie widzą one wszystkiego. Łącznie w Moskwie pracuje około 170 tysięcy kamer, natomiast dopiero 1,5 tysiąca korzysta z funkcji rozpoznawania twarzy. To mniej niż 1 proc.

d2rm4tx

Ze względu na większe potrzeby, Moskiewski departament nowoczesnych technologii postanowił zakupić dużą partię okularów z systemem rozpoznawania twarzy. Zostały zamówione u tej samej firmy, która podłączała kamery. Będą więc korzystać ze wspólnej bazy danych.

Czytaj więcej: Moskwa wprowadza system rozpoznawania twarzy. "Zwiększenie bezpieczeństwa w mieście"

Źródło: TVP Info

d2rm4tx

Podziel się opinią

Share

d2rm4tx

d2rm4tx
Więcej tematów