Trwa ładowanie...
ycipk-pd65ce

Moskwa wprowadza system rozpoznawania twarzy. "Zwiększenie bezpieczeństwa w mieście"

Moskiewski urzędnik zapowiedział instalację nowego systemu inwigilacji w całej stolicy Rosji. Już w 2019 roku wszystkie kamery miejskie zostaną zastąpione nowymi. Będą wyposażone w system rozpoznawania twarzy.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Rosjanie wchodzą na nowy poziom kontroli
Rosjanie wchodzą na nowy poziom kontroli (East News, Fot: AFP/Mikhail Klimentyev)
ycipk-pd65ce

Rosjanie biorą przykład z Chińczyków i będą w zaawansowany sposób inwigilować swoich mieszkańców. I chociaż scenariusze brzmią jak film sci-fi, to większość z nich niestety staje się rzeczywistością. W Chinach już testuje się system oceniania mieszkańców, a kamery rozpoznające twarz weszły już do powszechnego użycia. Natomiast chińska policja korzysta z okularów, posiadających wbudowany system rozpoznawania twarzy. Od razu wiedzą, kto czai się w tłumie.

Tymczasem w Moskwie, stolicy najrozleglejszego państwa świata, w której mieszka ponad 12 milionów ludzi, pojawi się ścisły system monitoringu. Najnowszej generacji kamery będą rozpoznawać twarze wszystkich przechodniów. Już w tym roku wymieniono ponad 40 proc. starych urządzeń.

"W przyszłym roku zakończymy ten proces i stworzymy po raz pierwszy system rozpoznawania twarzy, który będzie wychwytywać poszukiwanych przestępców" - mówił mer Moskwy, Siergiej Sobianin dla Interfax.ru.

ycipk-pd65ce

A więc według urzędników, system rozpoznawania twarzy ma pomóc szukać przestępców. Wiadomo jednak, jakie nastroje może wzbudzać wprowadzenie takiego rozwiązania. Nikt nie lubi być obserwowany. A tymczasem projekt "Inteligentne Miasto" zostanie wprowadzony także w innych miastach - zapowiada Sobianin.

"Mer Moskwy poinformował również, że podczas pierwszych eksperymentów z nowym systemem przeprowadzonych w metrze oraz kilku dzielnicach zatrzymano dziesiątki przestępców." - czytamy w Belsat.eu.

Zobacz też: Nowy poziom inwigilacji. Chińczycy monitorują fale mózgowe pracowników

Rosyjscy urzędnicy sądzą, że zastosowanie systemu rozpoznawania twarzy w miejskich kamerach pozwoli znacznie zmniejszyć poziom przestępczości. W sytuacjach, gdzie ktoś będzie biegać po ulicy z niebezpiecznym przedmiotem, służby prewencyjne będą alarmowane natychmiast.

ycipk-pd65ce

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Cybersejf: Dostałeś takiego maila? Nie otwieraj go pod żadnym pozorem

Podziel się opinią

Share

Bądź z nami na bieżąco

tick Lubię to

na Facebooku


ycipk-pd65ce

ycipk-pd65ce
ycipk-pd65ce