Okryto nowy rodzaj pająków. Naukowcy wiedzą, czemu nie trafili na nie wcześniej
W Australii odkryto nową grupę liczącą blisko 20 gatunków pająków. Naukowcy są pod wrażeniem ich pomysłowości. Zwierzęta potrafią bowiem budować specjalne nory z zakamuflowanym wejściem. Ułatwia im to polowania oraz zapewnia więcej bezpieczeństwa.
Naukowcy odkryli nową grupę liczącą blisko 20 gatunków pająków. Są to członkowie rodziny Ctenizidae, charakteryzującej się życiem w niewielkich i znakomicie przygotowanych do egzystencji norach. Specjalnie zamaskowane wejścia ułatwiają im polowanie na swoje ofiary. Stanowią także świetny kamuflaż, dzięki czemu mają szansę ukryć się przed większym wrogiem.
Nowy gatunek został zidentyfikowany we wschodniej części Australii. Uznawane przez specjalistów za podstępne i niezwykle pomysłowe, pająki zostały sklasyfikowane jako Cryptoforis, co znaczy "tajemnicze drzwi".
- Niesamowicie dobrze ukryte nory, które budują pająki, różniły się od tych tworzonych przez inne gatunki we wschodniej Australii. Prawdopodobnie dlatego nigdy wcześniej nie zostały one odkryte - powiedział Jeremy Wilson, jeden z autorów badań.
Zobacz też: Globalne ocieplenie kontra alkohol. Ulubione trunki zagrożone
- Porównaliśmy ich wygląd i nory, które budują, a następnie przeanalizowaliśmy ich DNA. Odkryliśmy różnice w ich wyglądzie fizycznym, które pozwalają odróżnić je od innych pająków zamieszkujących wschodnią Australię - mówi Wilson.
W odróżnieniu od pozostałych gatunków z rodziny Ctenizidae, pająki z grupy Cryptoforis budują starannie wykonane drzwi nad swoimi norami. Zamknięte wejścia są wręcz nie do odróżnienia od otaczającego terenu. Mają też niesamowitą zdolność do "zatkania" swojej dziury w ziemi, dzięki czemu nory są chronione przed zalaniem.
Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie naukowym "Cladistics".