Okryto nowy rodzaj pająków. Naukowcy wiedzą, czemu nie trafili na nie wcześniej

Okryto nowy rodzaj pająków. Naukowcy wiedzą, czemu nie trafili na nie wcześniej
Źródło zdjęć: © YouTube

07.07.2020 13:23, aktual.: 07.07.2020 13:57

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W Australii odkryto nową grupę liczącą blisko 20 gatunków pająków. Naukowcy są pod wrażeniem ich pomysłowości. Zwierzęta potrafią bowiem budować specjalne nory z zakamuflowanym wejściem. Ułatwia im to polowania oraz zapewnia więcej bezpieczeństwa.

Naukowcy odkryli nową grupę liczącą blisko 20 gatunków pająków. Są to członkowie rodziny Ctenizidae, charakteryzującej się życiem w niewielkich i znakomicie przygotowanych do egzystencji norach. Specjalnie zamaskowane wejścia ułatwiają im polowanie na swoje ofiary. Stanowią także świetny kamuflaż, dzięki czemu mają szansę ukryć się przed większym wrogiem.

Nowy gatunek został zidentyfikowany we wschodniej części Australii. Uznawane przez specjalistów za podstępne i niezwykle pomysłowe, pająki zostały sklasyfikowane jako Cryptoforis, co znaczy "tajemnicze drzwi".

- Niesamowicie dobrze ukryte nory, które budują pająki, różniły się od tych tworzonych przez inne gatunki we wschodniej Australii. Prawdopodobnie dlatego nigdy wcześniej nie zostały one odkryte - powiedział Jeremy Wilson, jeden z autorów badań.

- Porównaliśmy ich wygląd i nory, które budują, a następnie przeanalizowaliśmy ich DNA. Odkryliśmy różnice w ich wyglądzie fizycznym, które pozwalają odróżnić je od innych pająków zamieszkujących wschodnią Australię - mówi Wilson.

W odróżnieniu od pozostałych gatunków z rodziny Ctenizidae, pająki z grupy Cryptoforis budują starannie wykonane drzwi nad swoimi norami. Zamknięte wejścia są wręcz nie do odróżnienia od otaczającego terenu. Mają też niesamowitą zdolność do "zatkania" swojej dziury w ziemi, dzięki czemu nory są chronione przed zalaniem.

Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie naukowym "Cladistics".

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (27)