Sieciarz jaskiniowy i kolczak zbrojny. Najbardziej jadowite pająki w Polsce

Sieciarz jaskiniowy oraz kolczak zbrojny należą do grupy najbardziej jadowitych pająków w Polsce. Ich ugryzienie nie grozi śmiercią, lecz może spowodować szereg nieprzyjemnych następstw.

Sieciarz jaskiniowy i kolczak zbrojny. Najbardziej jadowite pająki w Polsce
Źródło zdjęć: © Wikimedia Commons CC BY

09.08.2019 | aktual.: 09.08.2019 11:31

Kolczak zbrojny, czy sieciarz jaskiniowy? To, który pająk może pochwalić się tytułem najbardziej jadowitego w Polsce, wciąż pozostaje kwestią sporną wśród arachnologów. Fakty stoją po stronie pierwszego, po stronie drugiego zaś mity i legendy. Jedno jest jednak pewne, żaden z nich nie stanowi realnego zagrożenia dla zdrowia i życia człowieka.

Jadowite pająki w Polsce. Sieciarz jaskiniowy owiany legendą

Pająki - u jednych budzą wstręt, a u drugich podziw. Niektórzy na samą myśl o nich dostają gęsiej skórki, dla innych ujrzenie ich jest natomiast zapowiedzianą nadchodzącego szczęścia. Miłośników pająków w Polsce nie brakuje, a ich kolekcjonerów z roku na rok przybywa.

W Polsce istnieją trzy gatunki pająków, które są całkowicie pozbawione gruczołów jadowych. Pozostałe odmiany je posiadają, jednak ich szczękoczułki są zbyt słabe, żeby były w stanie przebić się przez skórę człowieka. Wyjątek stanowią krzyżaki, tygrzyki i kątniki.

Do najbardziej jadowitych pająków żyjących w naszym kraju zaliczany jest sieciarz jaskiniowy. O pająku krążyło wiele miejskich legend, dzięki, którym został owiany złą sławą. Wszystko za sprawą jego sporych rozmiarów (rozrasta się do 1,5 centymetra). Pomimo stereotypów, nie ma żadnych dowodów na to, aby pająk posiadał tak silny jad, jaki jest mu przypisywany.

Kolczak zbrojny. Gdzie możemy go spotkać?

Zdecydowanie groźniejszym od sieciarza jaskiniowego, jest kolczak zbrojny. Jego jad może spowodować bóle głowy, dreszcze, wymioty, skurcze brzucha, nudności i obrzęki ukąszonego miejsca. Podobnie jak w przypadku pozostałych gatunków pająków żyjących w Polsce, ukąszenie kolczaka nie doprowadzi do poważniejszych uszczerbków na zdrowiu.

Najgroźniejsze pająki kiedyś występowały jedynie na południu kraju. Dzisiaj, można spotkać je także w centrum i na zachodzie Polski. Osadzają się głównie w ciepłych i suchych miejscach oraz wysokich trawach. Częściej niż w domu, natrafimy na nie w ogródku.

Historii na temat niebezpiecznych pająków na terenie naszego kraju było co najmniej tyle, ile ich gatunków. Najnowsza opowiada o tarantuli ukraińskiej.

Chociaż niektóre pająki odrażają wyglądem, a ich ugryzienie może doprowadzić do nieprzyjemnych skutków, nie ma powodów, aby się ich obawiać. Znana legenda głosi, że to one podczas spotkania, boją się bardziej od nas.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (7)