Ogromny ocean pod powierzchnią. Jest większy niż wszystkie na Ziemi

Pod powierzchnią Ziemi znajduje się ogromny ocean, który jest trzykrotnie większy od wszystkich oceanów na planecie. Nie jest on jednak cieczą.

Ziemia widziana z kosmosu
Ziemia widziana z kosmosu
Źródło zdjęć: © NASA

Naukowcy zidentyfikowali gigantyczny ocean ukryty setki kilometrów pod powierzchnią Ziemi. Jak podaje serwis Earth, ten podziemny zbiornik wodny jest trzykrotnie większy od wszystkich oceanów na naszej planecie razem wziętych. Odkrycie to może zmienić nasze rozumienie obiegu wody na Ziemi.

Podziemny ocean w strefie przejściowej

Badacze od dawna spekulowali o istnieniu takiego oceanu, który znajduje się pomiędzy płaszczem górnym a dolnym, w tzw. strefie przejściowej, na głębokości od 400 do 650 km. Geofizyk Steve Jacobsen z Northwestern University oraz sejsmolog Brandon Schmandt z Uniwersytetu w Nowym Meksyku jako pierwsi dostarczyli dowodów na istnienie tej struktury w 2014 r.

Podziemny ocean rozciąga się pod powierzchnią Stanów Zjednoczonych na głębokości ok. 650 km. Naukowcy ustalili to dzięki sejsmografom rozmieszczonym w USA, które wykryły fale sejsmiczne z ponad 500 trzęsień ziemi. Fale te przyspieszały w strefie przejściowej, co sugerowało obecność rozległego zbiornika wodnego.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jak nie zwariować w zalewie contentu?

Woda uwięziona w minerałach

Podziemny ocean nie ma formy cieczy ani lodu. Woda jest uwięziona w strukturze molekularnej minerałów w ziemskim płaszczu, a konkretnie w ringwoodycie, który jest formą oliwinu. Ringwoodyt zawiera od 2,5 do 3 proc. wagowych wody.

Odkrycie to może wpłynąć na teorię pochodzenia wody na Ziemi. Dotychczas uważano, że pochodzi ona z asteroid lub komet, które uderzyły w Ziemię miliardy lat temu. Badania Jacobsena i Schmandt sugerują, że woda może pochodzić z wnętrza naszej planety.

Podziemne oceany w Układzie Słonecznym

Podobne fascynujące odkrycia dotyczą Ceres, planety karłowatej pomiędzy Marsem a Jowiszem. Analiza danych z sondy Dawn wskazuje, że pod jej powierzchnią może istnieć ocean zasobny w materiały organiczne. Badania sugerują, że te substancje mogą być endogenne, a być może nawet sprzyjające formom życia. Ceres, jako bogate w wodę ciało, jest zatem intrygującym obiektem dalszych badań.

Mars, znany z wcześniejszych oceanów, również kryje podziemne rezerwuary wody. Misja InSight wykazała, że Czerwona Planeta ma pod powierzchnią wody mogące pokryć całą planetę oceanem od 1-2 km głębokości. Odkrycie to rzuca nowe światło na możliwość istnienia życia na Marsie oraz na dawne warunki klimatyczne, które mogły być korzystne dla jego powstawania.

Podobne oznaki istnienia podpowierzchniowych oceanów występują na księżycu Urana, Arielu. Obserwacje z Teleskopu Webba wykazały obecność bogatych złóż CO2, co wskazuje na procesy geologiczne wewnątrz księżyca. To sugeruje, że Ariel może posiadać ukryty ocean, który dostarcza materie na powierzchnię przez pęknięcia w lodowej skorupie, czyniąc go kolejnym celem dla eksploracji kosmicznych.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (2)