Ofensywy są zawsze trudniejsze niż obrona. Wypowiedź ukraińskiego eksperta

Ofensywy są zawsze trudniejsze niż obrona. Wypowiedź ukraińskiego eksperta

Ukraińscy żołnierze z 80 Brygady w okopach w w Bachmucie.
Ukraińscy żołnierze z 80 Brygady w okopach w w Bachmucie.
Źródło zdjęć: © GETTY | Anadolu Agency
oprac. PJU
29.04.2023 19:16

W rozmowie z niemiecką telewizją ARD ukraiński ekspert wojskowy Mykoła Beleskow przyznał, że rosyjska ofensywa zakończyła się porażką. Ponadto podkreślił, że ofensywy to "to najtrudniejsze operacje wojskowe" w kontekście ukraińskiej kontrofensywy.

"Rosjanie walczyli ofensywnie, bo mieli określony cel polityczny. Ale kierownictwo Kremla wciąż nie jest w stanie pogodzić własnych celów z rzeczywistymi możliwościami militarnymi Rosji. Walczą bardzo, bardzo źle, ale ich zadaniem jest ciągła ofensywa, czyli cele maksymalistyczne. Ofensywa się nie powiodła. Ponieważ linia frontu praktycznie się nie przesunęła" - powiedział Beleskow, który jest pracownikiem naukowym ukraińskiego "Narodowego Instytutu Studiów Strategicznych" w Kijowie.

Zapytany o spodziewaną ukraińską ofensywę i czynniki konieczne do skutecznego kontrataku ukraiński ekspert stwierdził, że "operacje ofensywne to najtrudniejsze operacje wojskowe".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Podkreślił, że "potrzebujemy technologii. I ta technologia dociera do nas od stosunkowo niedawna, od mniej więcej marca. Ale nadal nie otrzymaliśmy wszystkiego, co nam obiecano. Ani w czołgach, ani w opancerzonych wozach bojowych, ani w artylerii i amunicji". Druga kwestia to "nauczenie żołnierzy, jak z tego wszystkiego korzystać. Musi być koordynacja pomiędzy poszczególnymi zespołami. Trzeba skoordynować ludzi aż do poziomu kompanii, batalionu i brygady".

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie