Odwieczna zagadka rozwiązana. Wiemy, czemu zebry mają paski

Odwieczna zagadka rozwiązana. Wiemy, czemu zebry mają paski

Odwieczna zagadka rozwiązana. Wiemy, czemu zebry mają paski
Źródło zdjęć: © McPHOTO / / Vario Images / Forum
19.08.2020 10:45, aktualizacja: 20.08.2020 10:35

– Te ekscytujące badania nie tylko przybliżają nas do zrozumienia jednego z najbardziej ikonicznych i fotogenicznych gatunków na świecie, ale będą bardzo interesujące dla… hodowców zwierząt – powiedział Tim Caro, współautor badania z University of Bristol's School of Biological Sciences.

W swoim badaniu naukowcy założyli na konie domowe płaszcze z nadrukiem pasków, co ma stanowić dobrą alternatywę dla badań nad samymi zebrami.

Efektem było to, że muchy, które chciały ukąsić konie, lecąc w ich stronę, nie potrafiły zmniejszyć tempa, aby wylądować na ich grzbietach. W efekcie czasami je omijały lub wpadały na nie, zamiast lądować.

Zebry szczególnie narażone

Dalsze badania wykazały też, że "nie tylko paski uniemożliwiają muchom lądowanie, ale każdy ostry kontrast pomiędzy różnymi elementami na sierści". To znaczy, że np. wzór ułożony w kratkę zadziałałby podobnie. W związku z tym naukowcy chcą w przyszłych badaniach skupić się na tym, które wzory są najskuteczniejsze w odstraszaniu owadów. Ich badania będą oczywiście bardzo przydatne np. dla hodowców koni.

– Bardzo niewiele ssaków wyewoluowało tak, że posiada na sobie ostre, powtarzające się paski. Sugeruje to, że zebry szczególnie dotkliwie cierpią z powodu much końskich i chorób, które te owady przenoszą – tłumaczył portalowi CNN Tim Caro.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (75)