Odparowuje ludzi żywcem. Ukraińcy zniszczyli piekielną broń Rosjan

Odparowuje ludzi żywcem. Ukraińcy zniszczyli piekielną broń Rosjan

System TOS-1A podczas pracy
System TOS-1A podczas pracy
Źródło zdjęć: © Twitter | NEXTA
Mateusz Tomczak
13.02.2024 12:10

Gwardia Narodowa Ukrainy pokazała zestawienie broni najeźdźców, jaką udało się zniszczyć w ostatnim tygodniu. Z udziału w wojnie wyeliminowano m.in. system TOS-1A. Przypominamy czym cechuje i dlaczego jest nazywany piekielną bronią Rosjan.

TOS-1A to system artylerii rakietowej o stosunkowo prostej budowie. Bazuje na podwoziu czołgu T-72, ale został przystosowany do korzystania z amunicji w postaci pocisków termobarycznych. Każda z 24 rakiet (kal. 220 mm) mogących znaleźć się w wyrzutni zawiera ok. 45 kg termobarycznego ładunku wybuchowego, co przekłada się na bardzo dużą siłę rażenia.

TOS-1A zniszczony przez Ukraińców

Po osiągnięciu celu pociski stosowane w systemie TOS-1A powodują wybuch, w którego epicentrum temperatura osiąga nawet 3 tys. st. Celsjusza. Można to porównać do efektu wybuchu ładunku jądrowego - zachowując mniejszą skalę i pomijając promieniowanie.

Produkcję systemu TOS-1A rozpoczęto pod koniec lat 80. ubiegłego wieku. System jest obsługiwany przez trzyosobową załogę. Cała konstrukcja mierzy 9,5 m długości, waży ok. 46 t i rozpędza się do prędkości maksymalnej 60 km/h. Zasięg na jednym tankowaniu przekracza 500 km, co sprawia, że ta rosyjska broń jest groźna nie tylko z uwagi na siłę rażenia, ale i mobilność. Na udostępnionym przez Ukraińców nagraniu widać, że próbowano wykorzystać tę cechę do ucieczki, ale tym razem się to nie udało i stan armii Putina uszczuplił się o jeden egzemplarz TOS-1A.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

"Osobno chcielibyśmy wspomnieć o zniszczeniu systemu miotaczy ognia TOS-1A, który Rosjanie uważają za swoją najgroźniejszą broń. Jak pali się ta broń - obejrzyj na wideo" - napisali Ukraińcy.

Wśród sprzętu zlikwidowanego przez Gwardię Narodową Ukrainy w ciągu ostatniego tygodnia znalazło się też osiem czołgów, pięć transporterów opancerzonych, 10 bojowych wozów opancerzonych i 31 pojazdów (nieokreślonego typu). Poza tym udało się zniszczyć pięć polowych składów amunicji oraz ponad 50 ziemianek okupantów

Mateusz Tomczak, dziennikarz Wirtualnej Polski

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie