Odnaleziono krater sprzed 800 tys. lat. To ślad po meteorze

Odnaleziono krater sprzed 800 tys. lat. To ślad po meteorze

Odnaleziono krater sprzed 800 tys. lat. To ślad po meteorze
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com
08.01.2020 23:53, aktualizacja: 09.01.2020 00:07

Blisko 800 tys. lat temu ok. 10 proc. Ziemi pokryło się czarnymi skalistymi bryłami. Zostały one porozrzucane z Indochin do wschodniej Antarktydy oraz z Oceanu Indyjskiego do zachodniego Pacyfiku. Naukowcy dopiero teraz znaleźli dowód potwierdzający, że przyczyną tego zjawiska był meteoryt.

Analiza geochemiczna i lokalne odczyty grawitacyjne poinformowały badaczy, że pometeorowy krater leży w południowym Laosie na płaskowyżu Bolaven. Krater ukryty był pod powierzchnią schłodzonej lawy wulkanicznej o powierzchni 5 tys. km kwadratowych.

Nowe badanie

W ramach nowego badania naukowcy najpierw zbadali kilka obiecujących kraterów w południowych Chinach, północnej Kambodży i środkowym Laosie, ale ostatecznie wykluczyli te miejsca. We wszystkich przypadkach podejrzane cechy krateru okazały się znacznie starsze.

Dopiero na płaskowyżu Bolaven w Laosie naukowcy znaleźli miejsce, w którym pola lawy wulkanicznej mogły mieć ukryte oznaki starszego uderzenia meteorytu.

Autorzy badania zajrzeli pod powierzchnię lawy, dokonując odczytów grawitacyjnych w ponad 400 lokalizacjach. Według ich badań siła uderzenia meteoru stworzyła otwór o głębokości 100 m, szerokości 13 km i długości 17 km, przypominający kształtem elipsę.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)