Odkryli dziwne obiekty w kosmosie. Że też nikt wcześniej ich nie widział

Dzięki obserwacji kosmosu, w której naukowcy wykorzystali sondę New Horizons NASA, odkryto populację obiektów w zewnętrznych rejonach Układu Słonecznego – podaje portal Cosmos Magazine. Obserwacje wskazują, że wspomniany układ powstał z dużo większego dysku materii planetarnej, niż wcześniej zakładano.

Teleskopy Kecka na Mauna Kea (Hawaje), przy pomocy których odkryto Pas Kuipera - zdjęcie poglądowe
Teleskopy Kecka na Mauna Kea (Hawaje), przy pomocy których odkryto Pas Kuipera - zdjęcie poglądowe
Źródło zdjęć: © Wikipedia | NASA
Norbert Garbarek

08.09.2024 15:31

Autorzy badania, które opublikowano na łamach czasopisma "Planetary Science Journal of the American Astronomical Society", postanowili dokładniej przyjrzeć się Pasowi Kuipera – czyli obszarowi rozciągającemu się za orbitą Neptuna. Znajduje się on w odległości ok. 30-55 jednostek astronomicznych od Słońca. Na tak dużą odległość "zajrzała" sonda NASA New Horizons współpracująca z japońskim teleskopem Subaru, która pozwoliła odkryć coś, czego dotąd nie udało się dostrzec naukowcom.

Obiekty daleko za Pasem Kuipera

Oba instrumenty obserwacyjne odkryły obiekty, które znajdują się poza Pasem Kuipera – w odległości 70-90 jednostek astronomicznych od Słońca. Naukowcy podkreślają dodatkowo, że w odległości 55-70 jednostek astronomicznych zidentyfikowali pustą przestrzeń. Dopiero na większej odległości (wspomniane 70-90 jednostek) odkryto nowe ciała.

– Przez długi czas Pas Kuipera w naszym Układzie Słonecznym wydawał się bardzo mały w porównaniu z wieloma innymi układami planetarnymi, ale nasze wyniki wskazują, że ta koncepcja mogła po prostu powstać w wyniku błędu obserwacyjnego – mówił główny autor badania Wes Fraser cytowany przez portal Cosmos Magazine.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Odkrycie ważne dla nauki

Dlaczego więc odkrycie uczonych, w którym uczestniczyła sonda New Horizons i teleskop Subaru jest tak istotne dla nauki? Naukowcy przyznają, że jeśli w ciągu dalszych badań uda się potwierdzić, że poza Pasem Kuipera istnieje nieodkryta wcześniej populacja kosmicznych obiektów, może się zmienić postrzeganie tego, w jaki sposób właściwie powstał cały Układ Słoneczny.

Obecność tych ciał może wskazywać, że mgławica, z której powstał Układ Słoneczny, była znacznie większa, niż do tej pory zakładano. Aby jednak potwierdzić tę tezę, niezbędne jest uzyskanie kolejnych odczytów z New Horizons. Naukowcy kontynuują badania nad poszukiwaniami poza Pasem Kuipera.

– Musimy się jeszcze wiele dowiedzieć o tym, jak naprawdę wygląda ta odległa populacja, ale fascynujące jest samo istnienie nowej populacji Pasa Kuipera – podsumowuje Faser. Zaznacza przy tym, że dysk materii planetarnej, który 5 miliardów lat temu doprowadził do powstania planet i innych struktur w Układzie Słonecznym, może być o wiele większy, niż do tej pory twierdzili naukowcy. Dotąd jednak nikt nie dostrzegł, że poza Pasem Kuipera mogą znajdować się kolejne obiekty.

Norbert Garbarek, dziennikarz Wirtualnej Polski

wiadomościnaukaciekawostki
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (67)