Odkrycie we Włoszech. Rekin bez skóry i zębów. Naukowcy: to ewenement na skalę światową

Odkrycie we Włoszech. Rekin bez skóry i zębów. Naukowcy: to ewenement na skalę światową28.08.2020 12:41
Odkrycie we Włoszech. Rekin bez skóry i zębów. Naukowcy: to ewenement na skalę światową

We Włoszech u wybrzeży Sardynii doszło do niecodziennego odkrycia. W sieci rybaków został złapany rekin, który nie miał ani zębów, ani skóry. Naukowcy sugerują, że na wygląd zwierzęcia mogło wpłynąć m.in. zakwaszenie oceanów spowodowane zmianą klimatu.

Rekin bez skóry i bez zębów został złapany przez włoskich rybaków w lipcu 2019 roku, jednak o odkryciu niecodziennego okazu poinformowano dopiero teraz. Zwierzę znalezione na głębokości 500 metrów zostało błyskawicznie przetransportowane do Uniwersytetu w Cagliari, gdzie zostało poddane szczegółowym badaniom.

Naukowcy podkreślają, że znalezisko jest ewenementem na skalę światową, ponieważ zwierzę rozwijało się prawidłowo, a brak skóry u tego gatunku rekina powinien być dla niego śmiertelny. Dokładne analizy badaczy potwierdziły brak naskórka, części skóry właściwej, ząbków skóry i zębów. Ponadto jego ciało, z wyjątkiem skrzeli, oczu i brzucha przybrało żółtą barwę.

W żołądku rekina znaleziono resztki innych stworzeń. Ich dokładny stan wskazywał na to, że zwierzę połykało swoje ofiary w całości.

Globalne ocieplenie kontra alkohol. Ulubione trunki zagrożone

Naukowcy nie potrafią jednoznacznie określić, dlaczego rekin swoim wyglądem znacznie wyróżniał się na tle innych osobników. Ich zdaniem, za taki stan rzeczy mógł odpowiadać długotrwały wpływ chemikaliów, ocieplenie i zakwaszenie oceanów spowodowane zmianami klimatu lub po prostu wady rozwojowe.

Specjaliści potwierdzili, że rekin był zdrowy, a więc nie mógł umrzeć z przyczyn naturalnych.

Znalezione zwierzę należało do podgromady spadoustych - drapieżnych ryb chrzęstnoszkieletowych, obejmujących około 950 gatunków, w tym głównie morskich.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)