Odkrycie, które może rzucić nowe światło na historię. Było możliwe dzięki Google Earth
W południowej Jordanii archeolodzy zidentyfikowali trzy nowe ufortyfikowane obozy wojskowe. Tym razem badacze nie posiłkowali się zaawansowanymi narzędziami i metodami. Skorzystali z darmowej mapy Google Earth i dostępnych tam zdjęć satelitarnych. Badacze uważają, że ich odkrycie może być dowodem "prawdopodobnej nieudokumentowanej kampanii wojskowej przez południowo-wschodnią Jordanię do Arabii Saudyjskiej".
To nie pierwszy raz, kiedy ogólnodostępne narzędzie, jakim są mapy Google Earth, przybliżyło archeologów do lepszego poznania naszej historii. Przykładem są, chociażby ogromne geoglify odnalezione w Indiach dzięki francuskim poszukiwaczom amatorom. Teraz do listy tego typu odkryć można dopisać co najmniej trzy ufortyfikowane obozy wojskowe Jordanii, zidentyfikowane dzięki zdjęciom satelitarnym w ramach projektu Endangered Archaeology in the Middle East and North Africa (EAMENA).
Google Earth - mapy pomogły znaleźć nieznane wcześniej obozy
Zdaniem badaczy obozy mogą być dowodem na nieznaną wcześniej wyprawę wojskową w II wieku n.e., której celem było królestwo Nabatejczyków (jego stolicą było słynne miasto Petra). Armia rzymska prawdopodobnie zmierzała w kierunku Dûmat al-Jandal w regionie Jawf w Arabii Saudyjskiej. Niewykluczone, że wybór takiej trasy był częścią strategii wykorzystującej element zaskoczenia wobec przeciwnika.
Eksperci zwracają uwagę, że obozy są położone w odległości od 37 km do 44 km od siebie. To sugeruje, że zostały zbudowane przez jednostkę kawalerii, przemieszczającej się prawdopodobnie na wielbłądach. Piechota nie byłaby w stanie pokonać takiego dystansu w jeden dzień, poruszając się po pustynnym, jałowym terenie. Obozy są do siebie podobne, tylko najbardziej wysunięty na zachód jest znacznie większy niż dwa pozostałe. Archeolodzy uważają, że obozów mogło być więcej.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Odkrycie jest istotne, ponieważ sugeruje, że przejęcie królestwa Nabatejczyków mogło zostać wymuszone siłą. Do tej pory uważano, że przekazanie władzy nastąpiło w pokojowy sposób, a Nabatea została oficjalnie włączona do Imperium Rzymskiego w 106 r. n.e. bez większych przeszkód. W celu potwierdzenia swojej teorii archeolodzy muszą przeprowadzić badania terenowe. Dzięki nim możliwe będzie potwierdzenie wieku obozów i być może znalezienie odpowiedzi, na pytania o to miejsce, które wciąż pozostają bez odpowiedzi.
Karolina Modzelewska, dziennikarka Wirtualnej Polski