Od 1 lipca 2021 będzie można złożyć e‑wniosek o pozwolenie na budowę
Już niedługo składanie wniosków o pozwolenie na budowę będzie znacznie łatwiejsze. Zrobimy to w kilku krokach przez internet. Pozwoli na to nowelizacja Prawa budowlanego, która wchodzi w życie w czwartek, 1 lipca 2021 roku.
W trakcie konferencji prasowej, która odbyła się w poniedziałek, 28 czerwca, wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii - Jarosław Gowin przekonywał, że od 1 lipca 2021 roku w formie elektronicznej będzie można składać wnioski o pozwolenie na budowę i załączony projekt zagospodarowania działki. To kolejne kroki podejmowane w ramach cyfryzacji procesu budowlanego.
Od 1 lipca składanie wniosków o pozwolenie na budowę będzie znacznie łatwiejsze
- Do 13 e-formularzy w serwisie e-budownictwo dołącza ten najważniejszy – wniosek o pozwolenie na budowę oraz kolejnych 9. To milowy krok do popularyzacji tego narzędzia w branży i w efekcie elektronizacji procedur budowlanych – przekazała p.o. Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego Dorota Cabańska.
Rozwiązanie pozwoli nie tylko skrócić czas potrzebny na złożenie wniosku. Przyniesie również wiele innych korzyści dla stron zaangażowanych w proces inwestycyjno-budowlany. Jak można przeczytać w oficjalnym serwisie Rzeczpospolitej Polskiej "szacuje się, że średnio jedna sprawa wniosku o pozwolenie na budowę zajmuje pół metra bieżącego na półce urzędowego regału, a organy zobowiązane są przechowywać wszystkie dokumenty tych spraw do czasu przekazania dokumentów do archiwów państwowych, czyli przez okres 10 lat". Możliwość składania e-wniosków pozwoli więc wyeliminować stosy akt oraz konieczność ich przechowywania.
Jak złożyć e-wniosek o pozwolenie na budowę?
Składanie wniosków w serwisie e-budownictwo jest dostępne dla osób posiadających konto. Można je założyć, podając swój adres e-mail lub korzystając z profilu zaufanego bądź e-dowodu. Zalogowani użytkownicy zyskują dostęp do wygodnego i intuicyjnego panelu, gdzie dostępne są wnioski. System podpowiada, w jaki sposób należy je wypełnić i jakie informacje podać.
Anna Kornecka, wiceszefowa Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii zaznaczyła, że od 1 lipca za pośrednictwem serwisie e-budownictwo będzie można złożyć 23 różne formularze dotyczące procesu budowlanego. Wśród nich są m.in. zgłoszenie rozbiórki, zgłoszenie robót budowlanych, wniosek o pozwolenie na rozbiórkę, wniosek o wejście na sąsiadujący teren czy wniosek o pozwolenie na użytkowanie.