Nvidia Tegra będzie hitem telefonii komórkowej?

Nvidia Tegra będzie hitem telefonii komórkowej?
Źródło zdjęć: © NVIDIA

24.06.2009 18:00, aktual.: 25.06.2009 09:33

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownikaPrzedstawiciele firmy Nvidia na konferencji prasowej zorganizowanej w jednym z warszawskich hoteli zaprezentowali najnowsze osiągnięcia firmy w dziedzinie obsługi i obróbki multimediów. Najciekawsza część ponad dwugodzinnego pokazu poświęcona została platformie Tegra.

Przedstawiciele firmy Nvidia na konferencji prasowej zorganizowanej w jednym z warszawskich hoteli zaprezentowali najnowsze osiągnięcia firmy w dziedzinie obsługi i obróbki multimediów. Najciekawsza część ponad dwugodzinnego pokazu poświęcona została platformie Tegra.

W czasie spotkania z mediami przedstawciele Nvidii zaprezentowali szereg urządzeń wykorzystujących technologie firmy. Można było m.in. obejrzeć Lenovo IdeaPad S12, pierwszy netbook na platformie Ion; notebooki dla graczy oraz tzw. smartbooki - prototypowe minikomputery przenośne, czy też raczej mobilne urządzenia internetowe, które po raz pierwszy wystawiono na tegorocznym Computeksie.

Obraz
© Smartbook Mobinnova N910, korzystający z układu Nvidia Tegra (fot. IDG)

Nie obyło się bez uszczypliwości pod adresem Intela - firma ta bowiem nie rezygnuje z walki o jak największy kawałek netbookowego tortu, rozwijając architekturę procesorów Atom. Efekty tych prac, w postaci nowej generacji układów Pine Trail mamy poznać już jesienią br.

Tymczasem, zdaniem Nvidii, obciążanie CPU zadaniami związanymi z obsługą grafiki i wideo jest archaiczne.

W Tegrze zastosowano niezależne procesory, w tym główny - Arm 11. graficzny, silnik 2D, enkoder i dekoder wideo HD, procesor obrazu i dźwięku. Taka konfiguracja może wystarczyć do odtworzenia filmu w wysokiej rozdzielczości ( także przesyłanego strumieniowo z internetowego serwisu ) i nie trzeba do tego zaawansowanych układów graficznych. Na potwierdzenie tych słów przedstawiciel Nvidii odtworzył jeden z dostępnych na stronie Apple filmowych trailerów HD. Jakość odtwarzania faktycznie nie budziła zastrzeżeń, wideo kilka razy "rwało się" jedynie z powodu obciążenia łącza internetowego.

Nakłady inwestycyjne na rozwój platformy Tegra pochłonęły już, jak przyznali menedżerowie Nvidii, 50. mln. dolarów. Wiele wskazuje na to, że poniesione wydatki zwrócą się z nawiązką. Możliwości Tegry zaprezentowano operatorom telefonii komórkowej z całego świata. Menedżer produktu w Nvidii, odpowiedzialny za platformę, powiedział, że wszyscy byli zachwyceni nową technologią.

Operatorzy mogą już szacować zyski wynikające z popularyzacji Tegry - użytkownik, skoro już będzie wyposażony w wydajny telefon, może chętniej pobierać z Sieci dodatki multimedialne, które na nim odtworzy.

Źródło artykułu:idg.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)