Nowe oszustwo. Policja ostrzega: cyberprzestępcy chcą wyłudzić pieniądze metodą "na KNF"

Policja ostrzega przed cyberoszustami
Policja ostrzega przed cyberoszustami
Źródło zdjęć: © KNF

19.12.2020 14:38, aktual.: 02.03.2022 22:32

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Polska policja i Komisja Nadzoru Finansowego po raz kolejny ostrzegają przed cyberoszustami, którzy posługują się fałszywymi dokumentami z logotypami KNF/UKNF w celu wyłudzenia pieniędzy od swoich ofiar.

Do Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego (UKNF) napływają liczne sygnały dotyczące działalności osób posługujących się sfałszowanymi dokumentami z logotypami KNF/UKNF lub powołujących się na rzekome działanie na zlecenie KNF, które próbują uwiarygodnić tym samym swoje działania - informuje policja w specjalnym komunikacie.

Na stronie internetowej Uwaga! Cyberoszust zamieszczono przykłady działań oszustów, których celem jest wyłudzenie pieniędzy. Proponują oni m.in. fikcyjne transakcje pośrednictwa wymiany kryptowalut oraz weryfikację kosztów produktów lub usług oferowanych przez podmioty nadzorowane przez KNF. Na stronie zamieszczono również podstawowe wskazówki i porady, które należy uwzględnić podczas kontaktów z osobami lub podmiotami, próbującymi dokonać oszustwa metodą "na KNF”.

Policja informuje, że głównym celem kampanii jest zwrócenie szczególnej uwagi na fakt, że nadzór KNF nigdy nie wiąże się z udziałem pracowników Urzędu KNF w bezpośrednich relacjach z klientami instytucji finansowych czy w jakichkolwiek transakcjach.

W związku z rosnącą liczbą cyberoszustw, w specjalnym komunikacie możemy przeczytać, że KNF nigdy:

  • Nie uczestniczy ani nie pośredniczy w realizacji transakcji finansowych pomiędzy klientem a instytucją finansową.
  • Nie upoważnia nikogo (firm, osób itd.) do reprezentowania KNF ani UKNF, ani nie weryfikuje kosztów produktów, usług, czy też badania jakości obsługi klientów.
  • Nie pobiera żadnych opłat za udzielanie pożyczek przez podmioty prywatne.
  • Nie zajmuje się egzekwowaniem kosztów, podatków, opłat za certyfikaty oraz innych fałszywych działań wymyślanych przez oszustów.

Zobacz także: Niezwykłe odkrycie astronomów. Zarejestrowano sygnał radiowy pochodzący z innej planety

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (20)
Zobacz także