Nowe fakty o marsjańskim Olympus Mons. Naukowcy dokonali zaskakującego odkrycia

Nowe ustalenia badaczy zafascynowanych powierzchnią Marsa sugerują, że Olympus Mons wyglądał kiedyś zupełnie inaczej niż teraz i był otoczony dużym marsjańskim oceanem.

Olympus Mons, zdjęcie ilustarcyjne
Olympus Mons, zdjęcie ilustarcyjne
Źródło zdjęć: © wikipedia
Mateusz Tomczak

Historia Marsa jest w dużej części historią jego wody. Topografia Czerwonej Planety wskazuje, że w przeszłości planeta nie była suchą pustynią, ale posiadała rozległe akweny. Dotychczas nie mówiono jednak o nich w kontekście Olympus Mons, a jak się okazuje możliwe, że trzeba to robić. Wygasły wulkan i najwyższa znana góra (ma ponad 20 km) nie tylko na Marsie, ale w całym Układzie Słonecznym w przeszłości mogła być otoczona wodą.

Olympus Mons mógł być otoczony wodą

Naukowcy wyciągnęli takie wnioski na postawie analizy zdjęć, jakich dostarczył orbiter Mars Express. Przypomnimy, że wraz z lądownikiem Beagle 2 wchodzi on w skład misji bezzałogowej misji kosmicznej Mars Express prowadzonej przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA).

Jedno z głównych zadań, jakie przed nim postawiono jest sfotografowanie powierzchni Marsa przy użyciu wbudowanej kamery, badanie składu atmosfery oraz wpływu, jaki ma na nią budowa warstw podpowierzchniowych.

Uwagę naukowców skupiły przede wszystkim zdjęcia prezentujące okolice Lycus Sulci i krateru Yelwa. Widać na nich "pomarszczony teren", który zdaniem specjalistów jest wyraźnym dowodem na to, że w przeszłości był to obszar wyglądający zupełnie inaczej.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Charakterystyczne "pomarszczenie" może być dowodem na to, że gorąca lawa wyciekła ze szczytu i wpadała do wody (lub napotykała na lód) u podstawy góry. Powodowało to liczne osunięcia ziemi, z których przynajmniej kilka musiało rozciągać się nawet ok. 1000 km od wulkanu, a następnie przechodzić różne zmiany przybierając charakterystyczne kształty.

Odwzorowanie terenów wokół Olympus Mons na podstawie zdjęć dostarczonych przez Mars Express.
Odwzorowanie terenów wokół Olympus Mons na podstawie zdjęć dostarczonych przez Mars Express.© ESA, DLR, FU Berlin

Zdjęcia dostarczane przez Mars Express i ich analizy mogą wyznaczyć nowe kierunki badań dotyczących Czerwonej Planety i poszukiwań wody.

Już jakiś czas temu naukowcy stwierdzili, że kiedyś na Marsie nie brakowało wody. Znajdujący się na jego powierzchni ocean mógł mieć obszar zbliżony do połowy ziemskiego Oceanu Atlantyckiego.

Mateusz Tomczak, dziennikarz Wirtualnej Polski

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (6)