Nowa broń Ukrainy. Pozwala eliminować rosyjskie siły z bezpiecznej odległości

Nowa broń Ukrainy. Pozwala eliminować rosyjskie siły z bezpiecznej odległości

Karabiny zamontowane na kołowej platformie bezzałogowej „Rys”
Karabiny zamontowane na kołowej platformie bezzałogowej „Rys”
Źródło zdjęć: © YouTube
25.12.2023 11:38, aktualizacja: 25.12.2023 18:23

Bezzałogowa wieża "Shablja" pomaga obrońcom Ukrainy eliminować rosyjskich najeźdźców z bezpiecznej odległości zwalczając piechotę, pojazdy opancerzone, a także małe drony.

Ukraiński 1. Oddzielny Batalion Zmechanizowany "Wilki Da Vinci" im. Dmytro Kotsiubailo został uzbrojony w bezzałogowe wieże "Shablja" (Szable). "Szable" najprościej określić jako karabiny maszynowe kal. 7,62 mm zamontowane na kołowej bezzałogowej platformie "Ryś". Eksperci uważają, że tego typu bezzałogowe wieże w połączeniu z dronami (powszechnie stosowanymi przez ukraińskie siły) mogą skutecznie bronić żołnierzy, eliminując wrogów z bezpiecznej odległości.

"Shablja" to zdalnie sterowany moduł bojowy wyprodukowany na Ukrainie. Wieżyczką steruje się na odległość za pomocą pilota. Dzięki temu możliwa jest walka na dystans z rosyjskim najeźdźcom. Platforma "Ryś" z kolei służy sprawnemu przemieszczaniu broni w miejsce docelowe. Wojsko zdalnie kontroluje platformy i dostarcza je na misje bojowe. Eliminuje to potrzebę osobistego transportu systemów przez ukraińskich żołnierzy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Opinia o broni bezzałogowej

Ukraińscy żołnierze wskazują kilka zalet nowej broni. Oczywistymi korzyściami jest m.in. zwiększenie bezpieczeństwa żołnierzy poprzez wykorzystanie broni bezzałogowej. Jednak zastosowanie "Shablja" wpływa również na morale przeciwnika. Zdaniem żołnierzy z oddziału "Wilki Da Vinci", wrogowie zupełnie inaczej reagują na walkę z dronami czy podobną bronią bezzałogową. Wspominają również, że rozwiązanie jest także bardzo ekonomiczne, ponieważ jedna "szabla" to koszt ok. 22 tys. dolarów.

O skuteczności Ukraińskich żołnierzy z wykorzystaniem broni bezzałogowej słychać już od dawna. Można już nawet mówić o "wojnie dronów", ponieważ w wojnie w Ukrainie tego typu uzbrojenie wykorzystywane jest już przez obie strony. Z tym, że zazwyczaj z mniejszą skutecznością przez Rosjan. To z kolei prowadzi do walki na jeszcze innym froncie. Jedną z najważniejszych domen jest walka elektroniczna, gdzie trwa rywalizacja pilotów dronów oraz producentów systemów zagłuszających. I na tym polu w ostatnim czasie widać, że Rosjanom nie wiedzie się za dobrze.

Klaudia Stawska, współpracownik WP Tech

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie