Nokia kończy wsparcie dla Symbiana i MeeGo

Nokia kończy wsparcie dla Symbiana i MeeGo

Nokia kończy wsparcie dla Symbiana i MeeGo
Źródło zdjęć: © The GameWay / flickr.com / CC
08.10.2013 09:30, aktualizacja: 08.10.2013 09:51

Tego mogliśmy się prędzej czy później spodziewać - fiński producent oficjalnie poinformował, że z dniem 1 stycznia 2014 roku zakończy wsparcie dla systemów Symbian oraz MeeGo.

Symbian obecny jest na bardzo wielu smartfonach fińskiego producenta, które trafiały na rynek od 200. roku (pierwszym z nich była Nokia 7650) aż do lipca 2013 roku, kiedy to potwierdzono ostatni sprzedany egzemplarz urządzenia z Symbianem. MeeGo natomiast to platforma ograniczona jedynie do modelu N9, którego konsumencki odbiór jednak był sporym zaskoczeniem dla Nokii. Pozytywnym zaskoczeniem, pomimo braku jakichkolwiek działań marketingowych. Pozytywnym zaskoczeniem, bo N9 sprzedawała się lepiej od kilku Lumii. To jednak te ostatnie, z wiadomych przyczyn, zostały wybrane przez ówczesnego dyrektora, Stephena Elopa, do promowania marki.

Z dniem 1 stycznia 201. roku Finowie oficjalnie zakończą wsparcie techniczne dla obu tych systemów. To oznacza, że programiści przestaną mieć możliwość publikowania czy nawet aktualizowania swoich aplikacji w Ovi Store. Użytkownicy wciąż będą mogli pobierać obecne w sklepie aplikacje, a programiści będą otrzymywać za nie wynagrodzenie.
Symbian oficjalnie zakończy więc swój żywot, ale duch MeeGo pozostanie obecny na rynku za sprawą m.in. Samsunga, który na bazie tego systemu przygotowuje platformę Tizen. Nokia zakończy także swoje wsparcie dla platformy Windows Phone, ale tę pozostawia w rękach Microsoftu.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (26)