To pierwszy taki przypadek. MiG‑29 w starciu z Shahed-136
07.10.2022 10:48, aktual.: 07.10.2022 17:06
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Ukraińskie siły powietrzne po raz pierwszy wykorzystały myśliwce MiG-29 do eliminacji dronów irańskiej produkcji - Shahed-136. Dzięki nim udało się zestrzelić trzy bezzałogowce używane przez Rosjan. O tym sukcesie poinformował nawet Wołodymyr Zełenski w codziennie wygłaszanym orędziu do narodu.
W środę 5 października Ukraińcy wyeliminowali aż sześć bezzałogowców irańskiej produkcji. Trzy z nich udało się zestrzelić dzięki jednostkom rakietowym, a pozostałe trzy zostały zestrzelone przez pilotów z 204. Brygady Lotnictwa Taktycznego Ukraińskich Sił Powietrznych. Serwis Defence Express zaznaczył, że piloci najprawdopodobniej stosowali taką samą taktykę, jaką stosują do niszczenia rosyjskich pocisków manewrujących Kalibr.
Mig-29 kontra Shahed-136
Ukraińcy wciąż korzystają z MiG-ów-29, czyli radzieckich myśliwców frontowych, opracowanych przez biuro konstrukcyjne MiG-a. Tego typu maszyny są przeznaczone do niszczenia celów powietrznych i naziemnych, ale ze względu na niewielki zasięg wykorzystuje się je głównie do walki blisko frontu i własnych sił. Warto przypomnieć, że MiG-ach zastosowano dwa silniki - Klimow RD-33. Nawet gdy jeden przestanie działać, drugi umożliwia bezpieczne dolecenie do miejsca lądowania.
MiG-29 może poruszać się z maksymalną prędkością 2,3 Ma. W jego uzbrojeniu znajduje się m.in. wbudowane działko lotnicze GSz-30-1 kal. 30 mm na 150 sztuk amunicji. Dodatkowo, w zależności od wersji maszyna posiada również od 6 do nawet 9 zewnętrznych węzłów podwieszanego uzbrojenia. Myśliwiec może przenosić np. pociski powietrze-powietrze średniego zasięgu R-27, pociski rakietowe krótkiego zasięgu R-73 czy bomby lotnicze o masie do 3000 kg.
Ukraińskie MiG-i poradziły sobie z dronami Shahed-136, które niedawno opisywaliśmy. Są to drony kamikaze produkowane w Shahed Aviation IRGC . Ich dokładna specyfikacja wciąż pozostaje tajemnicą. Wiadomo jednak, że Shahed-136 to amunicja krążąca (ang. loitering munition), która może formować tzw. rój. Dron najprawdopodobniej ma efektywny zasięg lotu wynoszący tys. km i maksymalny zasięg 2,5 tys. km. Wiele wskazuje, że może przenosić głowicę o wadze 50 kg i lecieć na wysokości do 60 do nawet 4 tys. m z prędkością przelotową wynoszącą ok. 180 km/h.
MiG-29 oraz Shahed-136 to dwie zupełnie różne maszyny. Jest to jeden z powodów, dla których zestrzelenie bezzałogowców używanych przez Rosjan było niemałym wyzwaniem i wymagało dużego doświadczenia oraz wiedzy pilotów.
Karolina Modzelewska, dziennikarka Wirtualnej Polski