Noce nad Europą nie są nudne. Kosmiczna skała skierowała się na Berlin

Kosmiczna skała zbliżająca się do Ziemi. Zdjęcie ilustracyjne
Kosmiczna skała zbliżająca się do Ziemi. Zdjęcie ilustracyjne
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | AI

21.01.2024 14:41, aktual.: 21.01.2024 16:27

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Z soboty na niedzielę naszą planetę "zaatakowała" kosmiczna skała. Obiekt wpadł w ziemską atmosferę w okolicach Berlina, a o jego istnieniu astronomowie dowiedzieli się zaledwie trzy godziny przed zderzeniem.

Mieszkańcy Berlina i dalszych okolic zasypują media społecznościowe niecodziennymi zdjęciami i nagraniami. W nocy z piątku na sobotę tuż nad ich głowami pojawiła się ognista kula, rozbryzgująca się niczym fajerwerk.

Niespodziewany meteoryt nad Berlinem

To malownicze zjawisko było metorytem, a dokładnie asteroidą 2024 BX1, rozpadająca się w ziemskiej atmosferze. Uderzyła ona w okolicach Berlina o godzinie 1:33 czasu środkowoeuropejskiego. Astronomowie oceniają, że była to szeroka na metr kosmiczna skała. Weszła dosyć głęboko w ziemską atmosferę, ale została w niej całkowicie zniszczona.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Nie stanowiła też dużego zagrożenia. Wybuchające w atmosferze meteoryty są w stanie dosięgnąć powierzchni Ziemi, ale przeważnie w formie pyłu. Skała, która wpadła w ziemską atmosferę w okolicach Belina, była zbyt mała, żeby pozostawić po sobie odłamki. Nawet kolory, które emitował jej wybuch, pozwalają oceniać, że nie była zbudowana z wyjątkowo trudnego do zniszczenia materiału.

Obserwacje astronomiczne asteroidy 2024 BX1

Pozostaje jednak dużą sensacją. O istnieniu ani o trasie asteroidy nie wiedział nikt jeszcze trzy godziny przed zderzeniem z Ziemią. Dopiero w sobotę, w późnych godzinach wieczornych zauważył ją węgierski astronom Krisztián Sárneczky. Prowadząc badania w Obserwatorium Konkoly w górach Mátra, zorientował się, że w okolicy Ziemi pojawił się nieznany mu obiekt. Podejrzewając, że trafił na nieznaną asteroidę, poinformował o tym społeczność astronomiczną.

W ten sposób udało się nie tylko skatalogować asteroidę 2024 BX1, ale i zarejestrować tuż przed zderzeniem z Ziemią. Ciekawe zdjęcia wykonano we włoskim Obserwatorium Schiaparelli, niedaleko Varese.

Asteroida 2024 BX1 wkracza w cień Ziemi
Asteroida 2024 BX1 wkracza w cień Ziemi© Licencjodawca | Luca Buzzi

To tylko wycinek oryginalnego obrazu. Ślad powinien kontynuować się w kierunku górnej części kadru, ale nie widać go ze względu na spadek jasności.

komentuje zdjęcie Luca Buzzi

Katarzyna Rutkowska, dziennikarka Wirtualnej Polski

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)